FOTO Parcul Cozla, un veac de istorie a oraşului Piatra Neamţ

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Grota urşilor şi foişorul unde cânta fanfara militară FOTO Florin Jbanca

Amenajarea de la poalele muntelui cu acelaşi nume rămâne atractivă pentru vizitatorii care caută liniştea şi vor să scape de arşiţa verii. Exemplarele din grădina zoologică sunt principala atracţie pentru copiii care vin aici cu părinţii sau bunicii.

Parcul Cozla este situat aproape de centrul oraşului, pe strada Ştefan cel Mare şi lângă drumul ce urcă spre Colibele Haiducilor, Terasa Gospodinelor şi staţia de sosire a Telegondolei. Grădina zoologică adăposteşte specii de animale reprezentative pentru fauna autohtonă - urşi, lupi, vulpi, căprioare, cerbi şi păsări, iar în interiorul parcului se află un bazin unde sunt câteva exemplare de broaşte ţestoase.

Pentru că nu îndeplineau normele europene impuse (spaţiu mult mai mare pentru a asigura condiţii corespunzătoare), administratorii parcului au fost nevoiţi în 2011 să renunţe la un exemplar de leu aflat în îngrijire. 

Pentru copii este amenajat în interiorul grădinii zoologice şi un parc de joacă.
Deşi nu este o grădina zoo mare, locul reprezinta un adevarat punct de atracţie  pentru vizitatori mai ales la sfârşit de săptămână.

Parc făcut cu lopata şi târnăcopul

Parcul Cozla are o vârstă venerabilă, fiind inaugurat pe 15 august 1904, în zi de sărbătoare (Sf. Maria), şi o istorie interesantă. Cu şapte ani în urmă, în noaptea de 21/22 mai 1897, după o lungă perioadă de ploi abundente, a avut loc o alunecare de teren de amploare, iar la baza muntelui Cozla au fost afectate 21 de case şi anexe gospodăreşti.

„Cel care, trăind toate aceste dramatice evenimente, a avut fericita idee de a remodela şi fortifica muntele prin amenajarea unui parc de mare pitoresc şi atracţie turistică, a fost Nicu N. Albu, prefect şi apoi primar al urbei”, spune Constantin Bostan, într-o lucrare despre istoria muntelui Cozla.   


 
Lucrările la parc au pornit în anul 1901 „doar cu lopata şi târnăcopul”, şi au constat în nivelarea terenului, plantaţii de brazi, construirea drumului ce duce din strada Ştefan cel Mare până în vârful Cozlei mici, ziduri de sprijin, rigole şi podeţe.

Prima amenajare a grădinii zoo a fost „Grota ursului”, ulterior „Grota urşilor”. În foişorul amplasat deasupra grotei cânta, în zilele de sărbătoare şi duminicile, fanfare militară. După 1960, în diferite etape, grădina zoologică a fost populată cu tot mai multe specii de animale.


 

Mai multe pentru tine:
Nu cumpăra o combină frigorifică în 2026 înainte să vezi top 11 modele validate de utilizatori și experți
Horoscop financiar februarie 2026. Cele 3 zodii care câștigă bani și cine sunt nativii care riscă o gaură serioasă în buget
Cele mai bune frigidere Side by Side în 2026 – Spațiu generos, design premium și recomandări reale de la utilizatori pentru familii care vor confort și stil
Regina criminală, cea mai frumoasă femeie din regat. Cum a schimbat soarta Angliei pentru totdeauna. Ororile descoperite 1000 de ani mai târziu
Alin, în vârstă de 15 ani, a fost ucis cu sânge de alți doi adolescenți. Băiatul a fost îngropat într-o curte din Cenei, județul Timiș
Prințesa Kate, din nou superbă în carouri. În Scoția, a etalat un nou palton din garderoba sa
Top 11 frigidere în 2026: Cele mai bune modele testate și recomandate + ghid practic pentru cumpărare online
Cum să alegi hota perfectă pentru bucătărie: Top 7 hote pe eMAG care merită cumpărate azi – recenzii reale și reduceri irezistibile
Cele mai bune lăzi frigorifice 2026 ca să economisești timp, bani și să eviți risipa alimentară: de la aparat auxiliar la piesă-cheie în case inteligente
Cele mai bune cuptoare cu microunde în 2026 – de la top recomandări la tehnologia de ultimă generație pentru pasionații de gastronomie cu modele de peste 10.000 €
Cum a ajuns Charlotte, fiica adoptivă a lui Ilie Năstase, pe străzi?! N-are bani nici de mâncare! De ce nu mai reușește să ia legătura cu tatăl ei?! „Ultima dată, m-a blocat…”