Nicolae Oros, poreclit și „Iepurilă“ a ajuns, din nou, în faţa celor care-l judecă pentru crimă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Nicolae Oros dus la Tribunal

Deşi exista un martor cheie, procurorii au renunţat la declaraţia acestuia. Săptămâna viitoare, completul de judecată se va pronunţa asupra vinovăţiei lui Nicolae Oros, principalul suspect în cazul morţii lui Bajkan Petru.

Nicoale Oros are 25 ani. Tânărul, considerat de procurorii bihoreni principalul suspect în cazul morţii taximetristului orădean Bajkan Peter, mai are de aşteptat doar o săptămâna pentru a afla dacă va fi condamnat sau se va putea întoarce acasă. „Instanţa a rămas în pronunţare”, a sunat, sec, precizarea completului de judecată. În plus, procurorii parchetului judeţean au renunţat la declaraţia unui martor cheie. Acesta se afla sub protecţia anonimatului. În dimineaţa zilei de 12 februarie 2009, corpul neînsufleţit al unui bărbat a fost descoperit într-un şanţ de pe marginea drumului care duce spre localitatea Sântandrei.

Moarte misterioasă

Bajkan Peter, taximetrist orădean, a fost împuşcat mortal. Zeci de ore de anchetă şi muncă au dus la un suspect, însă mobilul crimei era învăluit în mister. „De la început nu am avut niciun dubiu că Nicolae Oros este autorul crimei. Faptul că este stângaci, asociat cu traiectoria glonţului în corpul victimei, atitudinea acuzatului, amprentele şi apoi ADN-ul găsit pe manşon şi pe staţia de taxi, toate îi dovedesc vinovăţia”, a spus anul trecut, Viorel Gavra, prim procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor.

Presupusul motiv al omorului taximetristului de la firma Start părea să fie un conflict spontan, legat de plata sau neplata cursei. Procurorii susţineau, la vremea respectivă, că Nicolae Oros, zis Iepurilă, ar fi fost sub influenţa băuturilor alcoolice şi probabil a unor ţigări cu efect de droguri, având în vedere faptul că pe strada Moldovei, unde se ştie că şi-a petrecut Oros noaptea, au fost găsite resturi de astfel de ţigări.

„Smulgerea staţiei de taxi şi tâlhăria au fost făcute pentru a deruta anchetatorii”, a subliniat Viorel Gavra. În prima parte a cercetărilor, principalul suspect a negat categoric că a fost în maşina taximetristului Bajkan Peter, cunoscut printre colegi drept „Iepuraşul de Noapte“.

Mai multe pentru tine:
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Kelemen Hunor admite că există dispute în coaliție: „Nicu şi Marcel au avut altă relaţie”
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
„Repertoriul movilelor de pământ din județul Timiș” - o parte uitată a istoriei Banatului
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
„Pericol pentru Europa”. Ministrul de Externe al Ungariei promite ca Budapesta se va opune categoric aderării Ucrainei la UE
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO