Tragedia de la Scânteia: Trei ani de puşcărie pentru patronii microbuzului

0
Publicat:
Ultima actualizare:
În tragedia de la Scânteia şi-au pierdut viaţa 14 persoane

Ionel Dumitriu şi Constantin Scîntei, cei doi patroni ai firmei care deţinea microbuzul implicat în tragedia de la Scânteia, vor sta după gratii câte trei ani, aşa au decis magistraţii pe 16 februarie. În tragedia din august 2009, 14 persoane şi-au  pierdut viaţa după ce un tren accelerat a intrat într-un microbuz.

Ora 13.00 Judecătorul a respins acţiunea civilă a rudelor victimelor de la Scânteia. Astfel, acestea nu vor primi despăgubiri.

Ora 12.50 „Nu mă aşteptat la aşa ceva. O să facem recurs“, a spus Ionel Dumitriu, unul dintre inculpaţi.

VIDEO Pentru ce au fost condamnaţi patronii microbuzului-morţii de la Scânteia

Ora 12.40 Magistraţii au decis ca cei doi patroni ai firmei de transport persoane să fie condamnaţi la trei ani de închisoare cu executare. Aceştia pot ataca sentinţa.

Daţi click pe colaj pentru mai multe poze cu cei doi administratori

Ora 7.00 Magistratul Judecătoriei Iaşi va decide joi, 16 februarie, ce pedepse vor primi cei doi patroni. Sentinţa va fi dată în şedinţă publică. Pe 14 august 2009, un microbuz al firmei Valcris Trans, care transporta pasageri pe ruta Scânteia-Iaşi, a fost lovit în plin de trenul accelerat Iaşi-Braşov. În urma accidentului, 14 persoane, printre care şi şoferul, au decedat. Doar doi pasageri din microbuz au scăpat cu viaţă.

Citiţi şi:

Martor în dosarul tragediei de la Scânteia: „Şoferul trecea pe roşu"

Procesul tragediei de la Scânteia amânat pentru că poliţiştii au uitat să aducă martorii

Ionel Dumitriu a fost acuzat în luna august 2010 de procurori de  nerespectarea regimului transportului rutier public, fals intelectual, fals material în înscrisurile oficiale şi uz de fals.Constantin Scîntei a fost trimis şi el în judecată pentru  nerespectarea regimului de transport rutier public şi neluarea vreuneia dintre măsurile legale de securitate şi sănătate  în muncă dacă se creează un pericol grav şi iminent de producere a unui accident de muncă.

Intră pe iasi.adevarul.ro pentru a afla cele mai noi informaţii din Capitala Moldovei!

Mai multe pentru tine:
Gestul răvășitor al lui Eugen Cristea, la 7 luni de la decesul soției: „Îi simt prezența în casă, mai pun o farfurie pe masa de Crăciun”. Cine îi alină suferința?
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
O fată de 15 ani, violată de alți doi adolescenți. Înregistrarea video cu momentul răpirii fost făcută publică
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte