Cum fură escrocii banii din bancomate şi cât de repede sunt prinşi: metodele „furculiţa“ şi „pisicuţa“, cele mai folosite

0
Publicat:
Ultima actualizare:

În ultimii ani anchetatorii au reuşit să identifice şi să aresteze mai multe persoane din România care câştigă bani furând direct din bancomate. Cele mai folosite metode ale escrocilor sunt cunoscute în rândul procurorilor sub numele de „furculiţa“ şi „pisicuţa“.

Zeci de tineri au fost trimişi în judecată numai la Iaşi, în ultimii ani, fiind acuzaţi că ar fi sustras bani din bancomate. În cadrul anchetelor instrumentate de procurori împotriva acestora au fost identificate două metode prin care escrocii au încercat sau chiar au reuşit să sustragă bani din ATM.

Una dintre acestea este metoda „Furculiţa”, explicată într-un rechizitoriu întocmit zilele trecute de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Iaşi. Patru tineri din Iaşi au fost trimişi în judecată în acest caz: Bogdan Bordică, Vasile Mălaimare, Ioan Bordică şi Daniel Marcel Ungureanu, acuzaţi de pentru fapte pe care le-ar fi comis în 2012.

Procurorii ieşeni au stabilit că, la finele lunii august 2012, Bogdan Bordică a venit din Anglia şi i-a contactat pe ceilalţi complici propunându-le să sustragă bani din bancomate. Cei patru au folosit un dispozitiv artizanal confecţionat din tablă pentru a extrage banii din ATM-uri.

„Modalitatea de operare, cunoscută sub denumirea «furculiţa», consta în aceea că: Bordică Bogdan mergea la bancomat, efectua o operaţiune de retragere folosind cardul emis pe numele lui Mălaimare Vasile, iar în momentul în care ridica banii, monta un dispozitiv artizanal tip «gheară» sub fanta glisantă de eliberare numerar, denumită «shutter»; la o perioadă de 1-2 ore, revenea la bancomat şi demonta dispozitivul artizanal împreună cu banii blocaţi în dispozitiv. În tot acest timp, Mălaimare Vasile şi Bordică Ioan stăteau în spatele lui pentru a masca operaţiunea, iar Ungureanu Marcel Daniel la câţiva metri de cei doi, pentru a asigura zona“, au precizat procurorii.

Cei patru nu au reuşit să sustragă decât aproximativ 1.800 de lei, încercând să mai smulgă, fără succes, şi alte sume din bancomate. Ei au recunoscut faptele în timpul anchetei.

Ce de-a doua metodă este denumită de anchetatori „pisicuţa” şi constă în montarea unui aparat ce clonează cardurile şi reţine PIN-urile, pe ATM. Un astfel de caz este cel în care doi bulgari au fost arestaţi la Iaşi după ce ar fi furat cel puţin 20.000 de euro de pe carduri. Suma pagubei ar putea fi însă mult mai mare.

Cei doi bulgari ar fi venit la Iaşi în luna februarie 2015, cazându-se la o pensiune din municipiul nostru. Tot atunci ar fi început să monteze dispozitivele de skimming pe diferite bancomate, aşa-zisele „pisicuţe“, care copiau datele de identificare ale cardurilor.

Infractorii trimiteau datele clonate de pe cardurile ieşenilor unor cetăţeni neidentificaţi din SUA, Peru, Nicaragua, Republica Dominicană sau Indonezia, acolo unde banii erau extraşi propriu-zis.
 

Mai multe pentru tine:
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Creștere importantă a pensiilor pentru o categorie de români. Cine va primi cu 275 de lei mai mult lunar din 2026
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Archie și Lilibet, alături de părinții lor într-o imagine inedită de familie! Prințul Harry și Meghan Markle dau o veste mare
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Cât de des ar trebui să faci sex, de fapt. Ce „omoară” intimitatea în dormitor