Amenzi de peste 100.000 de lei date de poliţiştii ieşeni pentru construcţiile ilegale

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Angajaţii din cadrul Serviciului Control Urbanism au verificat dacă ieşenii respectă prevederile legislative în ceea ce priveşte amenajarea teritoriului şi urbanismul. Poliţiştii locali au întocmit în luna august 97 de note de control şi au dat zeci de sancţiuni.

Ieşenii prinşi pe picior greşit vor contribui la bugetul local cu 108.500 de lei, contravaloarea amenzilor aplicate de poliţiştii locali. În timpul controalelor, oamenii legii au identificat 38 de construcţii pentru care nu fusese eliberată o autorizaţie, iar în alte trei cazuri, imobilele fuseseră ridicate fără respectarea autorizaţiei de construire.

Potrivit Poliţiei Locale, un ieşean a primit o amendă de 8.000 de le dupe ce a făcut la locuinţa sa din Tătăraşi lucrări de consolidare şi de ridicare a unui nivel fără să aibă autorizaţie. Un altul a fost sancţionat cu 3.000 de lei după ce a început lucrările la o locuinţă în zon Copou, fără să aibe autorizaţie.

„Poliţiştii locali, din cadrul Serviciului Control Urbanism, continuă acţiunile de dezafectare a garajelor şi copertinelor metalice din cartierul Nicolina", au precizat reprezentanţii Poliţiei Locale Iaşi.

Mai multe pentru tine:
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Economiștii explică motivul retragerii Carrefour din România: „România a intrat în recesiune din cauza măsurilor de austeritate. Va urma o perioadă foarte complicată”
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Este diferența de opinii dintre Palatul Cotroceni și Palatul Victoria o problemă pentru Guvernul Bolojan? „E normal ca ambii să aibă păreri diferite”
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian