Corpul de Control al Casei de Sănătate îi caută acasă pe directorii pedelişti aflaţi în concedii medicale VIDEO

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Costică Neaţă este vizat de controlul Corpului de Control al CAS

Primele două instituţii verificate sunt Direcţia Agricolă şi Sistemul de Îmbunătăţiri Funciare.

După ce vineri prefectul Cătălin Popescu a solicitat Casei de Asigurări de Sănătate să facă controale în instituţiile publice pentru a verifica modul de acordare a concediilor medicale, în cursul zilei de astăzi şeful CAS Vrancea, Mihai Copaci, a cerut corpului de control al instituţiei pe care o conduce să înceapă verificările.

Cel mai probabil, controlul va începe mâine, după ce echipa de control, se va completa şi cu medicul de la Casa de Pensii, dar şi cu medicul Direcţiei de Sănătate Publică, aşa cum prevăd procedurile.

„Am solicitat corpului de control al CAS să efectueze verificări la două instituţii. Procedura privind controlul acestor concedii medicale constă în solicitarea la Casa de Pensii şi DSP în desemnarea unei persoane care să facă parte din corpul de control, urmând să formăm un corp de control care va verifica legalitatea acordării concediilor medicale", a declarat Mihai Copaci, directorul Casei de Asigurări de Sănătate Vrancea.

Acesta nu a dorit să precizeze care sunt cele două instituţii care vor fi controlate în această săptămână, însă din informaţiile noastre verificările îi vor viza în primul rând pe directorul Direcţiei Agricole, Costică Neaţă şi pe şeful de la Îmbunătăţiri Funciare, Ionel Partene, ambii aflaţi în concedii medicale.

Mihai Copaci a mai spus că aceste controale îi vizează şi pe ceilalţi funcţionari publici care se află în „medical".

Potrivit acestuia, reprezentanţii corpului de control îi vor vizita acasă pe „bolnavi", iar dacă se va descoperi că respectivele concedii medicale au fost date ilegal vor fi traşi la răspundere medicii care au acordat aceste concedii.

Săptămâna trecută prefectul Cătălin Popescu a spus că nu crede în coincidenţe în cazul directorilor care s-au îmbolnăvit în ultima perioadă.

„Lucica Chiper, Ionel Partene, Doina Vraciu, Costică Neaţă, Aurel Cristian toţi sunt în concediu medical. Poate sunt bolnavi şi noi îi putem ajuta. Să nu devină sport de masă treaba asta cu acordarea concediilor medicale", a spus prefectul Cătălin Popescu.

Intră pe focsani.adevarul.ro ca să afli toate informaţiile zilei!

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Vedete prinse în haosul din Dubai. Ce au povestit Georgiana Lobonț, Iustina Loghin și Liviu Vârciu: „Vreau acasă! România te iubesc”
Dani Oțil a găsit un teanc de bani în parcare: „Să-mi iau ceva frumos de 1–8 martie?” Ce credeți că a făcut
Cinci zodii cunosc succesul în martie. Dau lovitura pe mai multe planuri
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă
Practicile sale sexuale au îngenuncheat monarhia. ”Prințul pervers” șochează cu un nou tupeu maxim
Cinci zodii au parte de schimbări majore și revelații importante în perioada 2–8 martie 2026. Scorpionii trec printr-un proces de renaștere