Vecinii i-au găsit morţi în casă, iar primarul i-a dus imediat la cimitir cu excavatorul. Au fost îngropaţi fără cruce, fără slujbă religioasă şi fără sicriu FOTO

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Ce doi bătrâni au fost înmormântaţi în grabă fără slujbă, de către primarul din localitate

Doi soţi din comuna doljeană Dobreşti au fost găsiţi morţi în locuinţă sâmbătă, 6 mai, în stare avansată de putrefacţie. Edilul localităţii a hotărât ca cei doi să fie îngropaţi în seara respectivă, aşa că i-a învelit în folie şi i-a dus la groapă în cupa unui buldoexcavator.

Maria (85 de ani) şi Jan Lungu (75 de ani) au fost găsiţi morţi sâmbătă seara, în locuinţa lor din comuna doljeană Dobreşti, de către nişte vecini care au remarcat în poartă un plic neatins de multe zile.

Cei doi soţi încetaseră din viaţă de mai mult timp. Autorităţile locale au chemat imediat la faţa locului Ambulanţa, iar un medic a stabilit că nu există suspiciuni cu privire la decesul celor doi şi că nu e necesară o autopsie, concluzionând că a fost vorba de o moarte naturală.

Autorităţile recunosc că cei doi soţi au fost înmormântaţi fără slujbă, dar aceasta a fost situaţia

Edilul comunei Dobreşti, Mihail Ţiulescu, a decis să îi înmormânteze pe cei doi soţi în seara respectivă. Au fost înveliţi în folie şi duşi la cimitir în cupa unui buldoexcavator, fără slujbă religioasă şi fără sicriu. „Având toate acordurile din punct de vedere legal nu am avut timp sa le facem in regim de urgentă cele pământeşti. Nu mai era timp de slujbă la ora aia. Popii nici nu veneau la ora aia. Primarul lucrează pe linie administrativă, problemele creştineşti nu ţin de primărie. Nu cred că am greşit în momentul în care am hotărât să îi îngrop. Nu au avut slujbă şi nici nu am avut de unde să cumpărăm sicriu sâmbătă seara. I-am pus în cupa buldoexcavatorului şi i-am dus la cimitir. La sfârşitul săptămânii o să le facă preotul o slujbă“, a declarat Mihail Ţiulescu, primarul comunei Dobreşti.

Edilul a mai precizat că cei doi soţi nu aveau rude care să îi înmormânteze, motiv pentru care a luat el decizia de a-I îngropa, însă miercuri în localitate a apărut o nepoată care susţine că a aflat că bătrânii au fost duşi la groapă într-un mod neortodox. „Nimeni nu mi-a spus că au murit. Au fost înmormântaţi ca animalele. Nu este normal ce s-a întâmplat. Am auzit că au fost înveliţi în folie şi plimbaţi prin sat în cupa unui buldoexcavator. Eu am aflat de la un localnic tot ce s-a întâmplat şi am mers la primărie să cer explicaţii. Autorităţile mi-au spus că nu au ştiut că eu sunt nepoata lor şi că au făcut ce au crezut de cuvinţă“, a declarat Cornelia Drăguleţ, nepoata soţilor Lungu.

Cui rămâne casa familiei

Oamenii din Dobreşti sunt stupefiaţi mai ales de faptul că cei doi au fost îngropaţi fără un ritual religios. „Ar fi trebuit să fie şi ei aşezaţi într-un sicriu, să aibă slujbă, dar totul s-a făcut pe repede înainte. Primarul a decis să facă aşa pentru că erau în stare de putrefacţie. Ei erau mai retraşi şi nu vorbeau cu lumea din sat, aşa că nimeni nu ştie când au murit“, a spus Ion Dincă, localnic.

Edilul comunei Dobreşti a mai declarat că nu ştie deocamdată cui o să rămână locuinţa bătrânilor. Nepoata celor doi soţi a precizat că nu o să lase case autorităţilor. „Nu am fost anunţat, am aflat abia a doua zi după slujbă. Parohia a luat hotărârea de a face tot ce e necesar cu îngrijirea mormântului. Se vor pune crucile la mormant şi o sa se faca slujbă“, a precizat Eugen Ciugulin, preotul din localitate.     

Iniţial reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) au declarat că au constatat şi ei că nu există suspiciuni privind moartea celor doi bătrâni. Ulterior au anunţat că a fost deschis dosar penal şi că mai multe persoane vor fi duse la audieri. „S-a intocmit un dosar penal in care se efectueaza cercetari pentru a se stabili daca sunt întrunite elementele constitutive ale infracţiunii de profanare de cadavre sau morminte“, a spus Amelia Barbu, purtătorul de cuvânt din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Dolj.

Mai multe pentru tine:
Desertul delicios din Ardeal de care nu te vei mai sătura. Cum se pregătește rapid și ușor faimosul lichiu cu prune
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort