Fiul fostului şef al Poliţiei de Frontieră Dolj, condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Romeo Berceanu a fost condamnat la 2 ani de închisoare cu suspendare de Curtea de Apel Craiova

Romeo Berceanu, fiul fostului şef al Poliţiei de Frontieră Dolj, a fost condamnat anul trecut în luna mai la doi ani de închisoare cu suspendare.Tânărul a făcut imediat recurs împotriva sentinţei date de Tribunalul Dolj, iar procesul s-a mutat la Curtea de Apel din Craiova.

Romeo Berceanu este acuzat de constituirea unui grup infracţional şi falsificarea de instrumente de plată electronice. Magistraţii Curţii de Apel din Craiova i-au menţinut la sfîrşitul lunii ianuarie tânărului pedeapsa de doi ani de închisoare cu suspendare, care a fost dată de prima instanţă.Sentinţa nu este definitivă, ea putând fi atacată cu apel la Înalta Curte de Justiţie şi Casaţie.

Fiul fostului şef al Poliţiei de Frontieră Dolj, a fost arestat în anul 2011, împreună cu alte opt personae. Romeo Berceanu este acuzat că făcea parte dintr-o reţea care se ocupa cu clonarea de carduri şi care acţiona pe teritoriul Statelor Unite ale Americii. Procurorii au suficiente probele, care îi încriminează pe membrii grupării. ''S-a confiscate aparatura de skimming în urma percheziţiei care urma să fie expediată printr-un colet, prin disimularea acesteia în dispozitive receiver tip Digi TV.", a precizat Adrian Glugă, procurorul-şef în cadrul DIICOT Craiova.

Fiul fostului şef de la Frontieră a câştigat fraudulos împreună cu amicii lui aproximativ un million de euro din conturile unor cetăţeni americani şi români.

Romeo Berceanu, supranumit „Pompierul“, a fost angajat ca subofiţer la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Dolj. 

Fostul şef al Poliţiei de Frontieră Dolj, a spus că nu ştia ce face fiul lui în timpul liber „Dacă ştiam că se ocupă cu aşa ceva, vă daţi seama că nu l-aş fi lăsat în ruptul capului", a povestit Ionişor Berceanu.

Romeo Berceanu şi membrii grupului infracţional au cheltuit banii  pe distracţii, iar unii şi-au cumpărat maşini de lux. 

Anchetatorii au stabilit că, într-o singură lună, unul dintre inculpaţi a făcut 100 de retrageri de numerar, în oraşele Sibiu, Slatina, Caracal, Balş şi Craiova, ridicând 55.300 de lei. După studierea imaginilor surprinse de camerele video, s-a conchis că toate cărţile de credit pe care tânărul le folosise erau eliberate de Romcard SA Istituto Centrale delle Banche di Credito Cooperativo, din Italia. 

Mai multe pentru tine:
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Felicitarea regală a anului: Familia Princiară din Monaco strălucește în atmosfera de Crăciun
Horoscop marți, 9 decembrie. Racii au discuții aprinse în cuplu, iar Peștii vor să fie remarcați la locul de muncă
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte