Cum a fost ucis în bătaie un om al străzii din Craiova. „Timp de 40 de minute l-a lovit continuu”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO Adevărul / arhivă

Bărbatul, în vârsta de 52 de ani, şi-a găsit sfârşitul după ce a zăcut în agonie ore întregi. Momentul bătăii a fost surprins de o cameră de supraveghere. „M-a înjurat de mamă", a spus agresorul.

Cumplita faptă s-a întâmplat într-un cartier din Craiova, anul trecut, în luna octombrie, iar dosarul penal a ajuns acum la faza sentinţei definitive. 

Andrei Panainte, în vârstă de 40 de ani, tocmai plecase de la concubina sa şi în drumul spre casă a întâlnit un bărbat pe care-l cunoştea de mai mult timp. L-a invitat să-i „dea un grătar şi să bea împreună un pahar de rachiu". Omul, care dormea pe străzi, a acceptat fericit invitaţia. Avea 52 de ani.

După câteva pahare băute împreună, între cei doi a izbucnit o ceartă. Panainte i-a dat un pumn invitatului, iar omul a căzut imediat la pământ.

„Timp de 40 de minute l-a lovit continuu", au reţinut procurorii în rechizitoriul întocmit ulterior. Omul a fost lovit cu pumnii şi picioarele cu o cruzime greu de deschis, iar întreaga scenă a fost surprinsă de o cameră de supraveghere amplasată în zonă.

După ce s-a oprit, Panainte l-a luat pe omul străzii, l-a spălat pe faţă, l-a dus în casă şi l-a aşezat pe o canapea. Apoi a mers să tragă un pui de somn. Când s-a trezit, victima gemea. Panainte nu a schiţat un gest să-l ajute. Şi-a schimbat hainele pline de sânge şi a plecat la concubina sa. 

Când s-a întors acasă, victima era tot în stare de agonie. Nici atunci nu s-a gândit să-i dea o mână de ajutor. A plecat la un magazin, a cumpărat două sticle cu rachiu şi a început din nou să bea. Atunci le-a spus unor vecini că-l bătuse pe cel pe care-l adusese să-i dea să mănânce şi nu se mai trezeşte. 

Oamenii au sunat imediat la 112. O ambulanţă a ajuns la faţa locului. Victima a fost dusă la spital, dar după câteva ore a decedat. Medicii au comunicat cazul poliţiştilor care au mers imediat acasă la Panainte. Acesta apucase să ardă toate hainele pline de sânge, însă dovezile de la faţa locului erau incontestabile.

Andrei Panainte a fost reţinut. Tribunalul Dolj l-a condamnat în luna februarie la 18 ani de închisoare. Inculpatul a făcut apel şi a încercat să se apere spunând că a fost sub influenţa alcoolului şi l-a lovit pe bărbat pentru că îl „înjurase de mamă". Magistraţii Curţii de Apel Craiova s-au pronunţat săptămâna trecută. Sentinţa definitivă a rămas aceeaşi: 18 ani închisoare pentru omor.

Vă recomandăm să citiţi şi:

Corupţii nu vor mai putea beneficia de pensia specială. Avocat: Vom asista la o scădere a infracţiunilor de corupţie

 

Filiala irlandeză a Microsoft a plătit, în 2020, zero taxe la un profit de 315 miliarde de dolari

Mai multe pentru tine:
Meghan Markle n-a mai așteptat și a dat vestea cea mare, atât de așteptată de fanii ei. Ducesa e în culmea fericirii
La șase luni de la naștere, Jennifer Lawrence a luat o decizie radicală: „Sânii mei...”
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
Alimentul de care Fuego nu se atinge: „Cel mai nociv pentru ființa umană”. Îi îndeamnă pe toți să-l evite
Păreri pro și contra despre Catedrala Mântuirii Neamului. Mihai Găinușă: „Bolnavii care nu plătesc CASS vor merge la Catedrală, nu la camera de gardă”. Ce spune Dan Negru?
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
33 de ani fără Anda Călugăreanu. Saveta Bogdan: „Ioana a rămas a nimănui, după decesul mamei. Dan Tufaru o internase la o casă de copii”. Cum arată mormântul artistei?
Ce se întâmplă dacă Republica Moldova intră în UE fără regiunea separatistă Transnistria: ,,Creează probleme”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO