Ce nereguli au fost în pre-ziua votului la secţiile de votare din Craiova

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto: Arhivă

USL Craiova a acuzat mai multe nereguli la secţiile de votare din Bănie. Situaţia a fost déjà sesizată prin 112.

Alegerile au dat bătăi de cap autorităţilor încă înainte să înceapă, din cauza necunoaşterii legilor sau pur şi simplu din cauza neatenţiei preşedinţilor unor secţii de votare „ Am participat la primirea buletinelor de vot. La aceea oră s-a sigilat și secția de votare de către președintele secției, fapt ce contravine prevederilor legale în vigoare.Această operațiune trebuia efectuată începând cu ora 18.De asemenea, președintele secției de votare nr. 39 a părăsit secția de vot având asupra sa ștampila de control.Considerăm că integritatea buletinelor de vot este pusă în pericol, fiind posibilă ștampilarea altor buletine decât cele remise de către Biroul Electoral de Circumscripție“, a declarat candidatul USL pentru Primăria Craiova, Lia Olguţa Vasilescu.

În secţiile de votare nr. 1, nr. 8, nr. 127, nr. 39, nr. 166, nr. 109, nr. 47,  nr. 40, nr. 100, nr. 156, preşedinţii au părăsit secţiile de vot cu ştampila de control asupra lor. În secţiile de votare nr. 14, nr. 148, nr. 149, reprezentanţii USL au reclamat faptul că preşedinţii au aplicat ştampila de control pe buletinele de vot. Conform legii, buletinele trebuie ştampilate în dimineaţa zilei de 10 iunie, începând cu ora 6. Ştampila de control trebuie să rămână în interiorul secţiei de votare, închisă într-un fişet.  USL Craiova va depune plângere penală împotriva preşedinţilor din secţiile unde au fost reclamate incidentele sus-menţionate”, se arată într-un  comunicat de presă al Biroului USL Lia Olguţa Vasilescu.

Duminică vei putea afla, pe adevarul.ro  cum se decide soarta Craiovei şi a judeţului Dolj : rezultate alegeri locale  2012, incidente în timpul alegerilor, sondajele exit poll prezentate de televiuni, declaraţii ale învingătorilor şi perdanţilor, informaţii inedite despre alegeri locale şi candidaţii din acest tur de scrutin.

Citeşte aici detalii despre toţi candidaţii din toate judeţele României şi urmăreşte pe paginile locale rezultatele alegerilor locale.

„Adevărul“ îţi prezintă candidaţii din toate judeţele din România.

Mai multe pentru tine:
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Toamnă neobișnuit de caldă: meteorologii anunță temperaturi peste normal până la sfârșitul lunii noiembrie
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
„Repertoriul movilelor de pământ din județul Timiș” - o parte uitată a istoriei Banatului
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Războiul care nu se mai termină. Putin se închide în propria fortăreață, iar Ucraina schimbă regulile jocului
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali