Cireaşa de pe tort pentru cinefili. La un cinema din Cluj vor rula cele mai bune filme de la TIFF 2015

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Filme la TIFF  FOTO: TIFF

Cinematograful Victoria va găzdui, zilnic, de la ora 17.30, din 12 februarie şi până pe 25 februarie, proiecţii ale celor mai emblematice filme din 2015, recomandate de Festivalul Internaţional de Film Transilvania (TIFF). Mare parte din filmele ce vor fi proiectate au făcut parte din programul TIFF din 2015.

“Suntem convinşi că mai sunt mulţi spectatori clujeni care nu au avut încă ocazia să vadă unele dintre filmele selectate sau care doresc să le revadă, aşa că, realizând această retrospectivă dorim să creăm o bună ocazie pentru ei să vină la proiecţii şi să aprecieze filmele”, spune Gabriela Bodea, directoarea Asociaţiei Victoria Film.

Timp de două săptămâni, din 12 februarie şi până pe 25, între 17.30 şi 20.00, cinefilii pot viziona unele dintre cele mai premiate filme ale anului 2015 precum: „Mlaştina” (La isla minima) - premiul publicului pentru cel mai bun film la TIFF 2015, 10 premii Goya, 42 premii şi 32 nominalizări internaţionale; „Poveşti trăsnite”  (Relatos salvajes) - o nominalizare la Oscar pentru cel mai bun film străin, o nominalizare la Cannes şi filmul de deschidere la TIFF 2015; „Tinereţe” (La giovinezza) - 11 premii şi 22 nominalizări, printre care 2 nominalizări la Globul de Aur şi o nominalizare la Cannes Palme d'Or.

Pe lista filmelor de la Cinema Victoria se află şi „Aferim!”, câştigătorul Ursului de Argint la Berlin 2015 pentru cel mai bun regizor şi cel mai vizionat film românesc în cinematografe în 2015.

Un bilet costă 10 lei, preţ normal şi 8 lei, preţ redus pentru elevi, studenţi şi seniori. Biletele se pot cumpăra de la casieria Cinema Victoria. 

Lista cu filmele care rulează şi orele:

Vineri,12 februarie, ora 17:00
Mlaştina / La isla minima, producţie:Spania, 2014
Gen:crimă,thriller, (105 min.)
Regia: Alberto Rodríguez
Cu: Raúl Arévalo, Javier Gutiérrez, Jesús Ortiz, María Varod
Premii si festivaluri: o nominalizare Academia Europeana de Film - Premiul publicului pentru cel mai bun film;TIFF 2015-secţiunea Umbre;10 premii Goya;a adunat 42 premii si 32 nominalizări

Sâmbătă,13 februarie, ora 17:30
Joi, 25 februarie .ora 17:30
De ce eu?    
Producţie: România ,2015
Gen:crimă ,dramă ,thriller(125 min.)
Regia: Tudor Giurgiu
Cu: Emilian Oprea,Dan Condurache, Mihai Constantin, Virgil Ogăşanu
Premii şi festivaluri : Festivalul de Film de la Berlin  2015

Duminică,14 februarie ,ora 17:30

Miercuri, 24 februarie,ora 17:30
Poveşti trăsnite  / Relatos salvajes   
Producţie:Argentina,Spania ,2014
Gen:comedie,thriller( 122 min.)
Regia: Damián Szifrón
Cu : Rita Cortese, María Marull, Julieta Zylberberg, Erica Rivas, Darío Grandinetti
Premii şi festivaluri : o nominalizare Oscar( cel mai bun film străin ); o nominalizare Cannes;  TIFF2015;: San Sebastian Film Festival: Premiul publicului (Cel mai bun film european);  Premiile Goya: Cel mai bun film din America Latină, 9 nominalizari;  filmul a adunat  23 de premii si 37 de nomimalizări.

Luni,15 februarie, ora 17:30

Comoara     
Producţie: România, 2015
Gen: dramă (89  min.)
Regia: Corneliu Porumboiu
Cu: Toma Cuzin, Adrian Purcarescu, Cristina Toma, Nicodim Toma
Premii şi festivaluri: Cannes 2015 Premiul Un Certain Talent, secţiunea Un Certain Regard - Corneliu Porumboiu

Marţi,16 februarie, ora 17:30

Sicario: Asasinul/Sicario          
Producţie: SUA,2015
Gen: actiune,drama (121 min.)
Regia: Denis Villeneuve
Cu: Josh Brolin, Jon Bernthal, Emily Blunt, Benicio Del Toro
Premii şi festivaluri: o nominalizare Cannes- Palme d'Or - Denis Villeneuvee

Miercuri, 17 februarie ,ora 17:30
Tribul / Plemya       
Producţie: Ucraina, Olanda, 2014
Gen: crima,drama (130 min.)
Regia: Miroslav Slaboshpitsky 
Cu: Yana Novikova, Rosa Babiy, Grigoriy Fesenko, Alexander Dsiadevich
Premii si festivaluri: un premiu şi o nominalizare Cannes 

Joi,18 februarie, ora 17:30
Nori peste Sils Maria Clouds of Sils Maria  
Productie: Franţa, Elveţia, Germania  ,2014
Gen: dramă (124 min.)
Regia: Olivier Assayas
Cu: Chloë Grace Moretz, Juliette Binoche, Kristen Stewart, Brady Corbet
Premii si festivaluri: o nominalizare Cannes Palme d'Or - Olivier Assayas

Vineri,19 februarie, ora 17:30
Tinereţe/Youth (La giovinezza )                    
Producţie: Italia, Franţa, Elveţia, Marea Britanie, 2015
Gen: dramă, (118min.)
Regia: Paolo Sorrentino
Cu: Rachel Weisz, Paul Dano, Michael Caine, Harvey Keitel , Jane Fonda
Premii si festivaluri: 2 nominalizări Globul de Aur cea mai buna actriţa în rol secundar - Jane Fonda, cel mai bun cântec original - David Lang ;o nominalizare Cannes Palme d'Or - Paolo Sorrentino;Premiile Academiei Europene de Film (Berlin decembrie 2015)-3 premii - cel mai bun film, cel mai bun regizor cel mai bun actor - Michael Caine; filmul a adunat 11 premii si 22 nominalizări

Sâmbătă, 20 februarie, ora 17:30
Amy           
Producţie: Marea Britanie ,2015
Gen: biografic,documentar (128  min.)
Regia: Asif Kapadia
Cu: Amy Winehouse

Duminică,21 februarie, ora 17:30

Aferim!, producţie: România,Germania,Cehia,2015

Gen: dramă, istoric (108 min.)
Regia: Radu Jude
Cu: Victor Rebengiuc, Luminiţa Gheorghiu, Şerban Pavlu,Gabriel Spahiu , Alexandru Bindea,Teodor Corban
Premii si festivaluri : Ursul de Argint Berlin 2015  –cel mai bun regizor Radu Jude ;o nominalizare Ursul de Aur Berlin 2015 Radu Jude

Luni, 22 februarie, ora 17:30
Sarea pământului /Le sel de la terre        
Producţie: Franţa, Italia, Brazilia,2014
Gen: biografic,documentar (110 min.)
Regia: Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado
Cu: Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado

Marţi, 23 februarie, ora 17:30
O nouă odisee greacă/Xenia      
Producţie: Grecia, Franţa, Belgia, 2014
Gen: dramă, (134 min.)
Regia: Panos H. Koutras
Cu: Yannis Stankoglou, Nikos Gelia, Kostas Nikouli
Premii si festivaluri: o nominalizare la Cannes- Premiul Un Certain Regard - Panos H. Koutras; marele câştigător al Hellenic Film Academy Awards 2015 (Cel mai bun film, actor secundar, scenariu, montaj, costume).

Mai puteţi citi:

TIFF 2015 la start: „Cea mai extinsă ediţie de până acum“ începe în această seară la Cluj Napoca

Clujul, ”capitala” filmului pentru zece zile. Ce puteţi vedea la TIFF 2015, cel mai mare festival de film din România

Mai multe pentru tine:
Regina criminală, cea mai frumoasă femeie din regat. Cum a schimbat soarta Angliei pentru totdeauna. Ororile descoperite 1000 de ani mai târziu
Cele mai bune lăzi frigorifice 2026 ca să economisești timp, bani și să eviți risipa alimentară: de la aparat auxiliar la piesă-cheie în case inteligente
Nu cumpăra o combină frigorifică în 2026 înainte să vezi top 11 modele validate de utilizatori și experți
Horoscop Balanță 2026. Anul care îți schimbă destinul. Un salt major îți schimbă întreaga viață
Cum a ajuns Charlotte, fiica adoptivă a lui Ilie Năstase, pe străzi?! N-are bani nici de mâncare! De ce nu mai reușește să ia legătura cu tatăl ei?! „Ultima dată, m-a blocat…”
Cătălin Crișan, de nerecunoscut! E schimbat total după operație. Fanii au rămas fără cuvinte: „Eu nu cred că acest om este Cătălin Crișan”
Top plite încorporabile 2026 ⭐ 4,5+ de pe eMAG: Descoperă modelele perfecte pentru bucătării moderne și gătit fără griji
Cele mai bune frigidere Side by Side în 2026 – Spațiu generos, design premium și recomandări reale de la utilizatori pentru familii care vor confort și stil
Top 11 frigidere în 2026: Cele mai bune modele testate și recomandate + ghid practic pentru cumpărare online
Cum să alegi hota perfectă pentru bucătărie: Top 7 hote pe eMAG care merită cumpărate azi – recenzii reale și reduceri irezistibile
Pretențiile de divă ale lui Meghan Markle. Ce a cerut ca să revină în Marea Britanie