Zeci de şoferi, lăsaţi pietoni de poliţişti în ultima săptămână

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Control în trafic FOTO IPJ Călăraşi

Zeci de conducători auto au rămas fără permis, în ultima săptămânmă, în cadrul acţiunilor organizate de poliţişti. Opt persoane au fost prinse în flagrant şi toto atâtea au fost trimise după gratii.

În săptămâna 16 – 22 noiembrie, peste 900 de poliţişti au acţionat, la nivelul judeţului Călăraşi, pentru prevenirea faptelor antisociale şi menţinerea ordinii şi siguranţei publice.

Au fost organizate 161 de acţiuni şi s-a intervenit la 337 de evenimente, dintre care 333 au fost sesizate prin 112.

Ca urmare a activităţilor, au fost constatate 42 de infracţiuni, 8 persoane au fost surprinse în flagrant, iar în cauzele instrumentate au fost dispuse 8 măsuri preventive.

Totodată, pentru neregulile constatate, poliţiştii au aplicat 1.729 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 370.000 de lei. Poliţiştii rutieri au desfăşurat activităţi pentru prevenirea accidentelor de circulaţie, fiind constatate 10 infracţiuni la regimul rutier. Au fost reţinute 47 de permise de conducere şi retrase 21 de certificate de înmatriculare.

Vă mai recomandăm şi:

În ce condiţii se poate face vaccinul anti-COVID

Gafa uriaşă făcută de un poliţist. O femeie declarată moartă s-a trezit când era aşezată în sicriu

Mai multe pentru tine:
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux