Realizatorul primului film românesc s-a născut la Călăraşi FOTO

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Leon Popescu, fiul Anei şi al lui Marinache Popescu, a realizat primul film românesc, „Independenţa României“. Acesta a locuit în actualul sediul, aflat în plin proces de renovare, al Direcţiei Judeţene pentru Cultură şi Patrimoniu Călăraşi. Filmul realizat de Nae Caranfil, „Restul e tăcere“, îl are, ca personaj, printre alţii, pe Leon Popescu.

Faptul că Leon Popescu, fiul Anei şi al lui Marinache Popescu, cel care a realizat primul film românesc, „Independenţa României“, s-a născut la Călăraşi, a fost descoperit întâmplător de directorul Direcţiei Judeţene pentru Cultură şi Patrimoniu Călăraşi, profesor Sorin Danciu.

Casa lui Popescu, restaurată

Pentru restaurarea casei care a aparţinut lui Leon Popescu, actualul sediu în renovare al Direcţiei pentru Cultură şi Patrimoniu Călăraşi, s-au alocat aproximativ 2,3 milioane de lei, printr-un împrumut guvernamental de la Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare, împrumut contractat pentru restaurarea unor monumente aparţinând Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional. În acest moment, mare parte a lucrărilor sunt aproape gata, fiind necesare doar refacerea picturilor interioare descoperite în timpul procesului de restaurate a clădirii, declarată monument istoric.
„Pur şi simplu întâmplător am descoperit faptul că Leon Popescu, realizatorul primului film românesc, s-a născut la Călăraşi, şi a fost fiul Anei şi al lui Marinache Popescu. Casa în care acesta a locuit este pe punctul de a fi terminată. În timpul lucrărilor am descoperit faptul că există picturi din momentul construcţiei, picturi pe care 20 de pictori lucrează pentru a le reface“, a spus Sorin Danciu.

Casa care a aparţinut lui Leon Popescu

La începutul lunii iulie, clădirea prin care au trecut de-a lungul anilor trei regi, va fi gata de inaugurare. Aici va fi construit un Complex cultural unde vor avea loc expoziţii, camere de primire şi o cafenea literară.   

Film realizat în 1911

Filmul „Independenţa României“ a fost realizat în anii 1911-1912, şi avea ca subiect ilustrarea Războiului de Indepenţă al României. Premiera filmului a avut loc la cinematografiul „Eforie“ din Bucureşti.
Regizorul filmului a fost Aristide Demetriade, care a şi jucat în film, scenaristul a fost Petre Liciu, Aristide Demetriade şi Constantin Nottara. Producătorii au fost

Leon Popescu, Grigore Brezeanu şi Pascal Vidraşcu. Filmul a fost distribuit de Societatea Filmului de Artă Leon Popescu. În distribuţia acestui film au fost marii actori: Aristide Demetriade, în rolul domnitorului Carol I, iar doamna Elisabeta a fost jucată de soţia acestuia, Constanţa.Constantin Nottara a primit rolul lui Osman Paşa.  Ţarul Rusiei, Alexandru al II-lea a fost interpretat de priceputul machior al Teatrului Naţional, Pepi Machauer.

Citiţi mai multe amănunte despre acest subiect în ediţia de astăzi a cotidianului „Adevărul de Seară“ Călăraşi

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Interviu exclusiv cu Radu Ciucă, producător de montaj în emisiunea „La Măruță” și în podcastul „Acasă La Măruță”: „Dacă mă ajută Dumnezeu, cu puțin noroc, o să fiu în următorul sezon Survivor”
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Scene greu de imaginat la înmormântarea contabilei din Sibiu. Ce a făcut fiica ei: „A jucat perfect rolul copilului îndurerat”
Viaţa interzisă a lui Brigitte Bardot: peste 100 de iubiţi, patru soţi, patru tentative de sinucidere şi un final care a şocat lumea
Top detergenți și soluții anti-pete Best Overall: preferatele românilor pe eMAG în 2025–2026. Secretul hainelor impecabile
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare
Povestea pisicii care a ajuns primar într-un oraș din Alaska: din 1997, s-au perindat la "putere" trei feline leneșe, dar adorabile