Călăraşi: „Reorganizarea ţării e în favoarea politicienilor, nu a cetăţenilor“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Reorganizarea administrativă a ţării prin înlocuirea celor 41 de judeţe cu opt judeţe mari sau şapte judeţe şi municipiul Bucureşti naşte păreri contradictorii.

Nicolae Ţiripan, directorul Arhivelor călărăşene crede că reorganizarea ţării va fi o catastrofă pentru toată lumea. „Ceea ce vor să facă va fi un dezastru. Nu poţi să te apuci să schimbi ceva doar de dragul de a primi fonduri europene şi să nu te gândeşti la oameni. Prea multe modificări nu fac bine nimănui“, ne-a declarat Nicolae Ţiripan. Aceasta a reamintit faptul că România a suferit transformări din an în an şi că ctualele judeţe au tot fost împărţite şi s-au înfiinţat raioane în interiorul lor. La scurt timp s-a renunţat şi la această formă de organizare, existând situaţii în care s-au făcut modificări şi de câte două ori pe an.

Capitala judeţului Ialomiţa

Din aprilie 1833 până în anul 1950, Călăraşiul a fost capitala judeţului Ialomiţa şi în  subordonare regională, reşedinţă a raionului Călăraşi. „În anul 1968 oraşul Călăraşi a primit o lovitură grea. A fost reînfiinţat judeţul Ialomiţa, dar reşedinţa nu a fost stabilită la Călăraşi, ci la Slobozia. Aceasta a fost creaţia lui Ceauşescu şi a fost transformată din comună în oraş. În acel moment toată lumea a investit aici, iar Călăraşiul a pierdut foarte mult la acest capitol“, a mai precizat Ţiripan.

Ţiripan îl contrazice pe Băsescu

Acesta mai spune că între anii 1938-1940 a  existat o reorganizare, exact aşa cum cere Uniunea Social-Democrată acum. Şi reorganizarea din anii 1958-1968 a fost un dezastru pentru Călăraşi. Nicolae Ţiripan a mai precizat că preşedintele Traian Băsescu nu ştie nici când s-a discutat prima dată despre judeţe şi dezinformează cetăţenii.

„Judeţele datează din anul 1300, s-a încercat formarea lor, dar nu s-a reuşit decât mai târziu, iar preşedintele vine şi spune la televizor că Ceauşescu a inventat judeţele. Nu este adevărat“, a mai spus Ţiripan. În urma reorganizării , regiunea va avea capitala la Ploieşti, iar Ţiripan spune că nu va fi deloc bine. „Cei de la Ploieşti ne vor trimite câteva firimituri şi nouă, o să fim uitaţi . Nimeni nu gândeşte în perspectivă, se gândeşte primitiv“, a mai spus Ţiripan.

Citiţi mai multe amănunte în ediţia de astăzi a cotidianului „Adevărul de Seară“ Călăraşi

Mai multe pentru tine:
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați ar fi ucis cu cruzime copii și femei. Cum s-ar fi organizat excursiile de vânătoare umană
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Horoscop 18 februarie. Pentru Balanțe urmează o perioadă grea, Peștii ar putea avea parte de lecții dure dacă repetă greșeli din trecut
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Palatul Buckingham, transformat de Andrew într-un bordel! A distrus respectul pentru Casa Regală
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani