Capacitate 2018 Buzău. Nota maximă la Evaluarea Naţională a fost obţinută numai de fete. Cine sunt performerele

0
Publicat:
Ultima actualizare:

La Buzău, au luat nota 10.00 la Evaluarea Naţională opt fete. Notele obţinute nu au fost o întâmplare, dovadă fiind mediile obţinute de cele opt adolescente în anii de gimnaziu.

Andreea Carla Sava este una din cele opt absolvente din Buzău care au luat 10 la Evaluarea Naţională. A absolvit Şcoala generală George Emil Palade din Buzău cu media 10 în toţi cei patru ani de gimnaziu. 

"La română am avut emoţii la interpretare, dar la matematică mi-a fost uşor. E un vis împlinit”, a declarat adolescenta care vrea să studieze la Colegiul Naţional B.P. Hasdeu, la matematică-informatică.

Daria Elena Nistoroiu a absolvit Şcoala nr. 1 din Râmnicu Sărat cu media 9.97 în gimnaziu, vrea să înveţe la Colegiul Naţional B.P. Hasdeu, profilul mate-info bilingv, apoi, spune ea, va ţinti spre Arhitectură.

„Evaluarea Naţională mi s-a părut un examen uşor, mai ales cel la română. La matematică examenul a fost de nivel mediu. M-am pregătit tot anul pentru acest examen, dar am avut şi timp liber, să ies cu prietenii în week-end”, spune Daria Elena Nistoroiu.

Bianca Andreea Ciobanu locuieşte şi învaţă la Pătârlagele, oraş din zona de munte a judeţului Buzău. Absolventă a Liceului Teoretic „Radu Vlădescu”, Bianca vrea să continue studiile în liceul din oraşul său. 

”Dacă în timpul claselor de gimnaziu pot spune că m-am obişnuit să îmi împart timpul între cel dedicat învăţatului şi distracţiei, anul acesta, nu prea am avut timp liber. La liceu vreau să merg la profilul mate-info, şi, mai departe, la facultate, aş vrea să merg la Telecomunicaţii”, spune Bianca Andreea Ciobanu.

Două dintre elevele de 10 la Evaluarea Naţională sunt de la Şcoala nr. 11 şi câte una de la şcolile nr. 1, 15, 16 şi Hasdeu, plus Şcoala nr. 1 din Râmnicu Sărat şi Liceul Teoretic „Radu Vlădescu” din Pătârlagele.

Cele opt adolescente care au obţinut nota maximă la limba şi literatura română şi matematică sunt:

* Bianca Andreea Ciobanu (Liceul Teoretic „Radu Vlădescu”, Pătârlagele)

* Patricia Elena Crăciun (Şcoala nr. 11, Buzău)

* Miriana-Gabriela Dorobanţu (Colegiul Naţional „B. P. Hasdeu)

* Daria Marina Ganea (Şcoala nr. 11, Buzău)

* Daria Elena Nistoroiu (Şcoala nr. 1, Râmnicu Sărat)

* Carla Elena Sava (Şcoala „George Emil Palade”, Buzău)

* Maria Alexandra Sibiescu (Şcoala „Capitan Aviator Mircea T. Bădulescu,” Buzău)

* Andreea Tănase (Şcoala "Ion Creangă", Buzău)

Mai multe pentru tine:
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
33 de ani fără Anda Călugăreanu. Saveta Bogdan: „Ioana a rămas a nimănui, după decesul mamei. Dan Tufaru o internase la o casă de copii”. Cum arată mormântul artistei?
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Preşedintele Nicuşor Dan i-a acordat gradul de general veteranului de război Iosif Rus, ajuns la 110 ani
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
La 70 de ani, schimbă iar scutece, după ce a devenit tată pentru a opta oară!
Coada pelerinilor la Altarul Catedralei. Vezi în timp real unde se termină rândul
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Daniel David, despre prioritățile din educație: „Deblocarea posturilor este esențială, iar bugetul trebuie să crească în fiecare an”