FOTO Mitingul de susţinere pentru „eleva cu bentiţa tricoloră“ s-a încheiat după ce participanţii au scandat „Afară, afară cu ungurii din ţară!”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Manifestaţie de susţinere a Sabinei, fata cu bentiţa multicoloră FOTO Adevărul

Mişcarea de susţinere a Sabinei Elena Muruianu, eleva din Covasna care a purtat o bentiţă tricoloră de 15 martie, ziua Ungariei, şi a fost ameninţată de colegii ei, se extinde şi în Bucureşti prin intermediul reţelelor de socializare. Peste o sută de oameni scandează la Teatrul Naţional în sprijinul românilor din secuime.

UPDATE 17.27 Protestatarii din faţa Teatrului Naţional spun că bentiţa Sabinei este doar un pretext pentru a reînvia vechiul conflict dintre români şi maghiari în Ţinutul Secuiesc.

Mai mulţi participanţi la miting au aruncat cu petarde şi cântă mesaje xenofobe, cum ar fi: "România e ţara noastră, ne p**ăm pe Ungaria voastră!" şi "Afară, afară, cu ungurii din ţară!"

Manifestaţia în sprijinul Sabinei, eleva cu bentiţă tricoloră, a început în faţa Teatrului Naţional din Bucureşti. Acolo s-au adunat peste o sută de persoane care scandează lozinci în sprijinul românilor din secuime. Aceştia afişează pancarte cu mesaje de susţinere precum "Ţinutul secuiesc, pământ românesc, nu unguresc!", "Demnitatate" şi "România, trezeşte-te!". Cei mai mulţi dintre participanţii la miting poartă bentiţe şi cravate în culorile naţionale.

Pe Facebook a început o mişcare de susţinere pentru Sabina, iar inevitabilul s-a produs, în Bucureşti a fost anunţat o mişcare de susţinere pentru aceasta. Evenimentul numit "Alături de Sabina! BUCURESTI" a strâns până acum 3.700 de participanţii, 851 de oameni care nu ştiu încă dacă participă şi 42.000 de invitaţi care nu au răspuns.

Descrierea evenimentului spune că "Sabina, elevă a unui liceu din Covasna a fost ameninţată cu moartea, după ce împreună cu câţiva colegi au mers la liceu cu steaguri tricolore şi au mărşăluit pe holurile instituţiei de învăţământ. Pe lângă faptul că a a fost ameninţată cu moartea, Sabina este şi anchetată pentru "instigare la violenţă".

Eleva a participat aseară la o emisiune la postul de televiziune Realitatea TV unde a explicat ce simte şi cum a perceput evenimentul.

Întrebată dacă îi urăşte pe maghiari, Sabina Elena a răspuns: "Nu. Nu am de ce să îi urăsc. Nu am declarat aşa ceva. Urăsc faptul că ei mă urăsc".

Mama Sabinei a declarat că profesorii au avut o atitudine necorespunzătoare, dar că, în comunitatea lor, nu există de obicei probleme între maghiari şi români:

"Ne înţelegem, ne respectăm reciporc. Această tensiune s-a creat în şcoală, unde fiecare vrea să promoveze ce se crede de cuviinţă."

Eleva a mai declarat că va continua să poarte tricolorul: "Mă simt foarte bine pentru că am văzut că atâţia oameni mă susţin şi sunt alături de mine. Sunt mândră că i-am făcut pe ceilalţi să se simtă mândri că sunt români. Voi continua să port tricolorul". Mai multe puteţi citi accesând acest link.

Despre acest caz au scris şi bloggerii adevarul.ro.

"Bentinţa tricoloră" pe blogurile adevarul.ro

Alex Varninschi, jurnalist, scrie pe blogul de pe adevarul.ro: Pistruiata de Harcov. Sau cum a ajuns Sabina mai tare decât Inna

Sever Miu a preluat, pe blogul său, textul lui Stefan Mako de la Casa Jurnalistului: Un jurnalist şcolit în Covasna, despre scandalul bentiţei tricolore

Istoricul Manuel Stănescu a oferit, pe blogul său de pe adevarul.ro, câteva "adevăruri ce trebuie spuse despre români şi maghiari"

Colaboratorul Observatorului Astronomic din Galaţi, Alex Dumitriu, a scris despre naţionalism dintr-o perspectivă cosmică pe blogul său de pe adevarul.ro. 

Mai multe pentru tine:
Ce pătimeau prințesele din cauza apetitului sexual ieșit din comun al lui Sarah Ferguson. A fost o mamă de coșmar
Transformă-ți cafeaua: Top 7 râșnițe de cafea 2026 – Cum să alegi modelul perfect pentru aromă intensă și prospețime garantată
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Avertismentul îngrijorător al unui medic pediatru: „Vor muri tot mai mulţi copii şi persoane, din cauza "dacilor liberi". E "cronica unei morţi anunţate"
Interviu Verginia Vedinaș, deputat SOS: „În cariera politică, deciziile grele sunt frecvente”
Cele mai bune 7 cafetiere din 2026 pe eMAG pentru dimineți perfecte cu cafea filtrată: Ghid complet pentru orice buget și necesitate
Profesoarele au ajuns să se roage de părinți să nu le aducă nimic de 1 și 8 martie: „A ieșit o semi ceartă, că nu au cum, că văd alții de la alte clase și ce o să zică lumea”
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
6 mirosuri care trădează o casă modestă
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul