VIDEO Taxă la Săuceşti pentru paznici închipuiţi

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Mai bine de 80.000 de lei se adună anual de la locuitorii comunei Săuceşti, pentru lefurile paznicilor. Sătenii susţin că, în realitate, nimeni nu le păzeşte localitatea.

Fiecare familie din comuna Săuceşti achită anual către Primărie 40 de lei, pentru plata unor paznici, care - susţin sătenii - nu există în realitate. Oamenii nu înţeleg nici ce se face cu aceşti bani şi nici care este temeiul legal conform căruia sunt încasate sumele. Decizia a fost luată în urmă cu şase ani, însă anual ea a fost reînoită şi este valabilă şi azi.

În ultima şedinţă de Consiliu Local, din luna decembrie a anului trecut, primarul Costinel Ştefăniţă Manea a propus din nou consilierilor locali aprobarea sumei, care a fost votată rapid. "Noi plătim aceşti bani de mai mulţi ani şi niciodată nu am înţeles pentru ce. Că niciodată nu văd pe nimeni să patruleze pe străzi sau să prindă vreun hoţ. Acum câţiva ani, erau doi paznici, care mai umblau noaptea pe străzi. Acum, nu mai e nimeni. Însă, banii tot îi dăm", a afirmat Maria Cârlan (67 de ani) o localnică.

Cine nu achită, penalizări

Alţi săteni se tem că dacă nu achită anual banii către bugetul local, curg mai apoi penalizările. "Eu plătesc la timp, că apoi apar penalizările şi nu vreau să mai dau şi bani în plus. Niciun paznic nu văd prin comuna asta, nici ziua şi nici noaptea. Ni se cer banii la un loc cu celelalte dări şi noi îi dăm. Asta e!", a afirmat Petru Afrenţoaie (53 de ani), un alt localnic al comunei Săuceşti. "Ni s-a zis că e o taxă obligatorie şi că trebuie să o plătim. Atunci când achităm impozitul ni se ia şi taxa de pază", a afirmat Neculai Măciucă (48 de ani), un alt locuitor al comunei.

"Cu banii ăştia, plătesc poliţiştii comunitari"

În replică, edilul Manea nu vede nicio neregulă în încasarea acestor bani şi afirmă că totul se face conform legii. El afirmă că are în comună şi pază obştească, şi pază făcută de Poliţia Primăriei şi că aceşti angajaţi trebuie remuneraţi. Susţine că există doi paznici care - spune el - patrulează pe uliţele a două dintre satele din comună, însă recunoaşte că alte trei sate au rămas fără pază.  "Am decis să mai angajez alţi doi poliţişti comunitari. Însă, acum angajările sunt blocate, şi prin urmare urmează să iau prin transfer un poliţist din Bacău. Pe un altul, l-am transferat deja la Primăria noastră. Este bine să pun paznici de aştia, în uniformă, că alt respect impun în faţa sătenilor", a declarat primarul din Săuceşti.

Mai multe pentru tine:
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux