Zona pietonală, punct de atracţie al oraşului

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Primăria Arad licitează transformarea traseului ce leagă Parcul Reconcilierii de Piaţa Catedralei şi piaţa Avram Iancu în zonă pietonală.

Cele mai atractive puncte turistice ale oraşului vor fi legate între ele printr-o zonă pietonală. Cel puţin aceasta este intenţia municipalităţii, care a scos la licitaţie realizarea unui studiu şi a proiectului tehnic pentru transformarea străzii Meţianu, nucleu de dezvoltare al oraşului în secolele trecute. Acest demers este parte integrantă a  proiectului VITO - Dezvoltarea oraşelor istorice vitale din regiunile Europei Centrale şi de Est.

Extindere până la Cetate
Administraţia locală are pregătiţi pentru acest proiect aproape 190.000 de lei şi planuri mari de transformare a acelei zone. Astfel, se urmăreşte realizarea unui traseu pietonal care să lege Parcul Reconcilierii de Piaţa Avram Iancu, cu posibilitatea cuprinderii ulterioare a Cetăţii Aradului.
„Sperăm ca, o dată cu intrarea Cetăţii Aradului în circuitul civil, aceasta să devină cel mai important obiectiv turistic al oraşului, aşa că avem în vedere extinderea zonei pietonale, în viitor, până acolo”, a declarat Corina Drăghici, purtător de cuvânt al Primăriei Arad. Aceasta a mai adăugat că în viitoare zonă pietonală ar mai putea fi cuprinse şi Turnul de Apă sau Casa Hirschl.

Haine noi pentru Meţianu

Conform cerinţelor primăriei, arădenii, dar şi turiştii, vor avea la dispoziţie pe strada Meţianu băncuţe şi terase, dar vor putea admira şi statuetele amplasate pe mijlocul străzii pentru a se limita accesul auto. Tot acolo vor fi amplasate jardiniere şi  corpuri de iluminat, iar pavajul va fi ornamental, colorat.

De asemenea, proiectul vizează şi găsirea unor soluţii pentru amenajarea de parcări, supra sau subterane în zonă, astfel încât turiştii care vor dori să viziteze zona să aibă la dipoziţie şi acest tip de facilitate. Proiectul licitat de primărie va trebui finalizat până în luna august 2010.

Mai multe pentru tine:
Incident șocant în Timiș: Un bărbat beat a incendiat o pompă de benzină, i-a provocat arsuri unui angajat și a amenințat că se va sinucide
„Am fost mare vagaboandă”. Replica cu care Stela Popescu a șocat înainte să moară! Ce făcea, de fapt, în tinerețe
Facultățile de care mulți se feresc. Zeci de locuri la buget, neocupate: „Caută altceva”
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Patru zodii, noroc dublu în următoarele 24 de zile. Se deschide o etapă prosperă, Săgetătorii și Capricornii culeg cele mai multe roade și sunt printre cele mai favorizate zodii
Un mormânt roman unic, cu inscripție bilingvă: prima descoperire monumentală din Dibra, Albania
Serialul de pe Netflix care face senzație în întreaga lume. S-a lansat pe 29 august, dar a ajuns în top în 14 țări
Ştrudel cu nuci aşa cum n-ai mai gustat până acum
Regele Felipe al Spaniei mai are o fiică secretă? „Se spunea că e blondă și că semăna cu el”
SUA vor primi acțiuni în fondul mineral al Ucrainei, în schimbul ajutorului militar. Un nou model de alianță: investiții cu dobândă geopolitică
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională