VIDEO Cum cântă doi poliţişti talentaţi de la IPJ Alba melodia „Aşa-i românul”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Cei doi poliţişti au oferit publicului o mostră din talentul lor ca interpreţi de muzică populară

Doi poliţişti din cadrul IPJ Alba au demonstrat cu ocazia unui eveniment dedicat sărbătoririi Zilei Poliţiei că şi-ar putea câştiga ”pâinea” şi ca interpreţi de folclor.

Agentul şef adjunct Mircea Tîrziu şi agentul şef Flaviu Cristea sunt păstrători ai tradiţiilor şi interpreţi de muzică populară. Şi-au dovedit talentul miercuri, 21 martie 2018, în cadrul unui eveniment organizat la Muzeul „Ioan Raica” din Sebeş cu ocazia Zilei Poliţiei. Cei doi au demonstrat live, auditoriului, o mostră a talentului lor.

În cadrul manifestărilor organizate cu ocazia sărbătoririi Zilei Poliţiei Române, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba a organizat, cu sprijinul cu sprijinul Centrului Cultural „Lucian Blaga” şi a conducerii Muzeului Municipal „Ioan Raica” din Sebeş un eveniment în cadrul căruia 5 poliţişti din cadrul inspectoratului şi-au pus în valoare talentul şi pasiunea, dincolo de profesia de poliţist.

Marius Ciută – poliţistul arheolog, Georgiana Pienariu – poliţista artist grafician, Dan Ioan Groza – poliţistul poet, Mircea Târziu şi Flaviu Cristea – poliţiştii cântăreţi au fost scoşi în faţă şi daţi ca exemplu de superiori în încercarea de a schimba imaginea dură a oamenilor legii. Au fost prezentate o expoziţie arheologică, o expoziţie de artă grafică, un moment de poezie şi un scurt program folcloric, toate aparţinând acestor poliţişti care activează în cadrul IPJ Alba.

Comisarul-şef de poliţie Marius Ciută, ofiţer specialist în cadrul Serviciului de investigare  criminalistică în cadrul IPJ Alba, a prezentat o expoziţie de artefacte preistorice provenind din şantierul arheologic de la Limba, aflat pe traseul Autostrăzii Sebeş – Turda, şantier pe care l-a coordonat în calitatea sa de arheolog şi doctor în istorie. Apoi, subinspector Georgina Pienariu, poliţistă la Serviciului Criminalistic, a prezentat expoziţia sa de lucrări grafice, mărturisind că nu ştie care pasiune e mai mare, cea de a face investigaţii criminale sau cea de a desena. Dan Ioan Groza, şef de pos la Vinţu de Jos, a dovedit că are şi o latură poetică: a recitat poezii din primul său volum de versuri şi a anunţat că îl pregăteşte pe al doilea. La final, Mircea Târziu şi Flaviu Cristea au cântat piesa ”Aşa-i românul”.

Poliţiştii au fost felicitaţi de conducerea inspectoratului şi premiaţi cu câte o diplomă pentru activitate. Poliţia Română aniversează în 25 martie 2018 - 196 de ani de la înfiinţare, prilej cu care organizează mai multe evenimente.

Mai multe pentru tine:
Cum a ajuns Charlotte, fiica adoptivă a lui Ilie Năstase, pe străzi?! N-are bani nici de mâncare! De ce nu mai reușește să ia legătura cu tatăl ei?! „Ultima dată, m-a blocat…”
Top 11 frigidere în 2026: Cele mai bune modele testate și recomandate + ghid practic pentru cumpărare online
Cele mai bune cuptoare cu microunde în 2026 – de la top recomandări la tehnologia de ultimă generație pentru pasionații de gastronomie cu modele de peste 10.000 €
Regina criminală, cea mai frumoasă femeie din regat. Cum a schimbat soarta Angliei pentru totdeauna. Ororile descoperite 1000 de ani mai târziu
Nu cumpăra o combină frigorifică în 2026 înainte să vezi top 11 modele validate de utilizatori și experți
Cele mai bune frigidere Side by Side în 2026 – Spațiu generos, design premium și recomandări reale de la utilizatori pentru familii care vor confort și stil
Cele mai bune lăzi frigorifice 2026 ca să economisești timp, bani și să eviți risipa alimentară: de la aparat auxiliar la piesă-cheie în case inteligente
Horoscop financiar februarie 2026. Cele 3 zodii care câștigă bani și cine sunt nativii care riscă o gaură serioasă în buget
Alin, în vârstă de 15 ani, a fost ucis cu sânge de alți doi adolescenți. Băiatul a fost îngropat într-o curte din Cenei, județul Timiș
Cum să alegi hota perfectă pentru bucătărie: Top 7 hote pe eMAG care merită cumpărate azi – recenzii reale și reduceri irezistibile
Prințesa Kate, din nou superbă în carouri. În Scoția, a etalat un nou palton din garderoba sa