FOTO VIDEO Cum au fost primiţi parlamentarii din comisia specială pentru Roşia Montană de moţii din Cîmpeni

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Protestatarii i-au aşteptat pe parlamentari la intrarea în oraş

Aproximativ 800 de persoane au protestat miercuri la Cîmpeni faţă de proiectul Roşia Montană. Oamenii au blocat poarta de acces în incinta restaurantului în care a avut loc întâlnirea dintre membrii comisiei parlamentari şi reprezentanţiilor. Jandarmii au reuşit cu greu să îi oprească pe protestatari să nu intre în restaurant.

Opozanţii proiectului de la Roşia Montană au blocat ieşirea parlamentarilor, strigând "Hoţii" şi "Uniţi, salvăm Munţii Apuseni". Membrii Comisiei parlamentare Roşia Montană s-au întâlnit, miercuri seara, la un restaurant din Câmpeni, cu opozanţii proiectului, respectiv cu reprezentanţi ai unor ONG-uri, societăţi comerciale şi asociaţii profesionale. În momentul în care au încercat să iasă din restaurant, cei 13 parlamentari au fost împiedicaţi, ieşirea fiind blocată persoane care se opun proiectului minier. Oamenii au încercat să forţeze cordoanele de jandarmi, strigând ”Hoţii” şi ”Uniţi, salvăm Munţii Apuseni”. După ce parlamentarii au stat circa 15 minute în curtea restaurantului, jandarmii au reuşit să elibereze drumul, astfel că aceştia au putut pleca, protestatarii reuşind să lovească de câteva ori microbuzul în care se aflau deputaţii şi senatorii.

Protestatarii i-au aşteptat pe parlamentari la intrarea în oraş, după care au parcurs pe jos distanţa de aproximativ 500 de metri până la restaurantul unde a avut loc întâlnirea. La evenimente a participat şi Eugen David, preşedintele asociaţiei Alburnus Maior, care, însă, a refuzat să participe la întâlnire. Parlamentarii nu au părut afectaţi foarte mult de evenimente. Dacă unii dintre aceştia au spus că nu este posibil să se întâmple aşa ceva, preşedintele comisiei, senatorul Darius Vâlcov, a precizat că este un protest împotriva proiectului minier. 

Participanţii la întâlnirea de la Câmpeni i-au informat pe membrii Comisiei speciale parlamentare pentru proiectul de lege privind Roşia Montană că se opun investiţiei. Oamenii au afirmat că acest proiect va fi periculos pentru afacerile şi vieţile lor. Preotul Cristian Motora, unul dintre catalizatorii protestelor de la Cîmpeni, le-a spus parlamentarilor că în momentul în care se va aproba proiectul m inier va emigra împreună cu familia din ţară.

Moţii se tem pentru locurile de muncă şi afacerile lor

Reprezentantul unei societăţi comerciale care produce mobilier a declarat că afacerea sa va intra în faliment. 

”Simpla suspiciune că produsele noastre au lemn dintr-zonă contaminată i-ar determina pe clienţi să nu le mai cumpere. Cine îşi va asuma desfiinţarea unor locuri de muncă în fabricile noastre? Afacerile noastre nu înseamnă dezvoltare durabilă?”, a spus Dan Selegean.

Preşedintele Asociaţiai Crescătorilor de Taurine, Aurel Stan, a afirmat că agricultura reprezintă ”o îndeletnicire importantă” a localnicilor, iar începerea exploatării miniere ar însemna ca agricultura din Munţii Apuseni să se oprească din dezvoltare, iar produsele să fie contaminte cu cianuri şi cu praf de metale grele. “O exploatare de genul acesta nu ar trebui să aibă loc într-o zonă locuită cum este cea a Munţilor Apuseni. Există problema folosirii cianurii, dar îngrijorarea mea este legată şi de praful cu metale grele, iar dispersia acestuia s-ar face pe o suprafaţă de 300 de kilometri. Haideţi să facem o afacere împreună: luăm apa care iese din iaz, o îmbuteliem şi o servim la Parlament. Dumneavoastră aţi bea din ea? Vă spun eu că nu”, le-a spus Ioan Uţiu, reprezentant al unui partid ecologist, parlamentarilor. 

Reprezentanta singurei agenţii de turism din Cîmpeni a precizat că în zonă există 638 de unităţi de unităţi de cazare, de funcţionarea cărăra depend 4.720 de persoane. Potrivit acesteia, din 2010 au vizitat zona aprroape 200.000 de turişti, dintre care 45.000 doar în primul semestru din 2013. ”Toţi turiştii ne-au spus că nu vor mai veni dacă aici va fi cianură”, a spus Maria Oprea. În timpul discuţiilor, la poarta restaurantului protestatarii au scandat împotriva proiectului minier: ”Nu ne trataţi cu cianură”, ”Vrem natură, nu cianură” şi ”Apusenii nu gustă cianură”.

Mai multe pentru tine:
Prințesa Kate, din nou superbă în carouri. În Scoția, a etalat un nou palton din garderoba sa
Prințesele aventuriere care au distrus Franța. Greșeala fatală comisă de trei femei de mare rang
Cele mai bune cuptoare cu microunde în 2026 – de la top recomandări la tehnologia de ultimă generație pentru pasionații de gastronomie cu modele de peste 10.000 €
Cum a ajuns Charlotte, fiica adoptivă a lui Ilie Năstase, pe străzi?! N-are bani nici de mâncare! De ce nu mai reușește să ia legătura cu tatăl ei?! „Ultima dată, m-a blocat…”
Regina criminală, cea mai frumoasă femeie din regat. Cum a schimbat soarta Angliei pentru totdeauna. Ororile descoperite 1000 de ani mai târziu
Horoscop financiar februarie 2026. Cele 3 zodii care câștigă bani și cine sunt nativii care riscă o gaură serioasă în buget
Top 11 frigidere în 2026: Cele mai bune modele testate și recomandate + ghid practic pentru cumpărare online
Cum să alegi hota perfectă pentru bucătărie: Top 7 hote pe eMAG care merită cumpărate azi – recenzii reale și reduceri irezistibile
Nu cumpăra o combină frigorifică în 2026 înainte să vezi top 11 modele validate de utilizatori și experți
Cele mai bune lăzi frigorifice 2026 ca să economisești timp, bani și să eviți risipa alimentară: de la aparat auxiliar la piesă-cheie în case inteligente
Cele mai bune frigidere Side by Side în 2026 – Spațiu generos, design premium și recomandări reale de la utilizatori pentru familii care vor confort și stil