Pasajul Basarab, mai scump cu peste 47 de milioane de euro
0Valoarea investiţiei pentru pasajul Basarab va creşte cu peste 47 de milioane de euro, bani necesari pentru expropieri, pentru finanţarea lucrărilor de deviere a reţelelor electrice şi pentru
Valoarea investiţiei pentru pasajul Basarab va creşte cu peste 47 de milioane de euro, bani necesari pentru expropieri, pentru finanţarea lucrărilor de deviere a reţelelor electrice şi pentru supralărgirea podului Grozăveşti, potrivit unui proiect de hotărâre, aprobat azi de Consiliul General.
Potrivit hotărârii aprobate de Consiliul General al Municipiului Bucureşti (CGMB), suma necesară pentru construirea pasajului Basarab va creşte de la 178.175.489 de euro la 225.908.269 de euro, valoarea totală suplimentară fiind de 47.732.780 de euro.
Banii vor fi utilizaţi pentru expropieri, proiectare, devieri de reţele electrice şi execuţie supralărgire Pod Grozăveşti.
"În urma verificărilor efectuate pe teren s-a constatat că suprafeţele efective şi numărul imobilelor afectate de configuraţia actuală a proiectului sunt mai mari decât cele estimate la elaborarea studiului de fezabilitate, iar preţurile actuale aferente terenurilor şi imobilelor pe piaţa imobiliară au crescut faţă de perioada 2001-2002 cu peste 100%", se arată în expunerea de motive.
Lucrările la construirea pasajului au început în luna noiembrie a anului trecut, în prezenţa preşedintelui Traian Băsescu. Pasajul se va întinde de la Bulevardul Titulescu, Calea Griviţei, Şoseaua Orhideelor până la Podul Grozăveşti şi va avea o lungime de aproape doi kilometri.
Potrivit directorului general al Direcţiei de Transporturi din Primăria Capitalei, Gheorghe Udrişte, odată deschis circulaţiei, pasajul suprateran va permite traficul a 5.000 de maşini pe oră, în ambele sensuri. Pasajul, cu tot cu rampe, va avea o lungime totală de 1.900 de metri.