Guvernul raspunde acuzatiilor lui Emil Constantinescu

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Dupa declaratiile fostului presedinte Emil Constantinescu, presedintele Actiunii Populare, privind "esecul Guvernului Adrian Nastase in integrarea Romaniei in UE", Executivul a venit cu o replica

Dupa declaratiile fostului presedinte Emil Constantinescu, presedintele Actiunii Populare, privind "esecul Guvernului Adrian Nastase in integrarea Romaniei in UE", Executivul a venit cu o replica prompta. "Fostul presedinte nu a inteles nimic din procesul de pregatire pentru aderarea la UE nici cand a fost sef de stat, nici acum si, in plus, dovedeste ca nu are capacitatea de a intelege ceea ce se intampla in jurul sau. Actualul demers irational si dezamagitor este doar o lamentabila incercare de a iesi din anonimat si nu merita sa i se acorde atentie, cu atat mai mult cu cat modul in care a actionat in timpul mandatului sau arata cu claritate ca discursul sau nu este dublat si de fapte, rezumandu-se doar la vorbe goale", se arata intr-un comunicat al Guvernului. Ca argument pentru aceasta pozitie, reprezentantii Guvernului aduc in discutie progresele realizate de Romania dupa decembrie 2000, inregistrate si in rapoartele de tara intocmite de Comisia Europeana.