Bodog, după informaţii privind absenţa citostaticelor din spitale: Am verificat pe raportări, există stocuri

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministrul Sănătăţii, Florian Bodog, afirmă că a verificat şi că există stocuri de citostatice în depozite, precizarea fiind făcută după ce absenţa Doxorubicinei a determinat amânarea tratamentului pentru 10 pacienţi ai Spitalului Universitar de Urgenţă Bucureşti, bolnavi de cancer, şi a provocat reacţia preşedintelui Asociaţiei Bolnavilor de Cancer, Cezar Irimia, care a susţinut că aceasta este o problemă la nivel naţional.

"S-a rezolvat. Nu mai am şi alte semnale. Am verificat pe raportări, există medicamentul în stoc", a declarat ministrul pentru News.ro, adăugând că la SUUB a fost "o problemă de aprovizionare".

Şi purtătorul de cuvânt al unităţii medicale a susţinut că problema a fost rezolvată.

"Citostaticul Doxorubicină care a lipsit temporar de la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti a ajuns miercuri dimineaţă la farmacia unităţii medicale", a declarat Leonard Grecescu, purtător de cuvânt al spitalului.

Grecescu a precizat că zece pacienţi urmau să primească tratament, dar distribuitorul nu a mai avut pe stoc, însă medicamentul a ajuns în farmacie.

Digi 24 a relatat că 10 pacienţi care trebuiau să îşi primească marţi tratamentul la Spitalul Universitar au fost trimişi acasă pentru că Doxorubicina care urma să le fie administrată lipsea din farmacia spitalului. Reprezentanţii unităţii medicale au spus că este o sincopă în aprovizionare.

"Furnizorul nu a putut onora comanda spitalului din cauza lipsei stocului. Au fost făcute demersurile necesare pentru achiziţia din alte surse, iar mâine sau poimâine medicamentele care lipsesc vor ajunge în farmacia spitalului", afirmau ei.

"Este o problemă naţională, asta din cauza anumitor probleme ivite la preţul de decontare. Deci, de vină consider că este Ministerul Sănătăţii care este obligat să asigure continuitatea acestor tratamente în circuitul spitalicesc şi nu numai. Această întârziere nu se datorează medicilor sau managerilor de spital, se datorează sistemului, politicilor dezastruoase ale Ministerului Sănătăţii", a susţinut  Cezar Irimia, preşedintele Federaţiei Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer din România.

Mai multe pentru tine:
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Imagini impresionante cu Kate Middleton în lacrimi! Sobră, Prințesa de Wales a onorat o tradiție specială
A murit Horia Moculescu! Mesajul cutremurător transmis de fiica celebrului compozitor: „Mă sufocă și mă strânge lumea, tată! Nu pot să respir. Nu știu să trăiesc.”
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Tragedia care i-a marcat viața lui Horia Moculescu. A avut un fiu care a murit la 31 de ani. Mariana Moculescu, confesiuni dureroase: „Nu mai răspundea la telefon”
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
Black Friday la Flanco: Top oferte la soundbar-uri, sisteme audio și boxe portabile
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală