WikiLeaks despre România - Consilier UE: "Lăsaţi-ne să spălăm bani (în România) şi nu vom ataca", o înţelegere între «anumite grupuri arabe» şi guvernul României

0
Publicat:
Ultima actualizare:

O telegramă confidenţială trimisă de Ambasada SUA la Bucureşti vorbeşte despre " o«înţelegere» între «anumite grupuri arabe» şi guvernul României: «lasaţi-ne să spălăm bani (în România) şi nu vom ataca ţinte româneşti» (...)".

In telegrama citată de Hotnews se vorbeste despre o intalnire "G8 Counter-Terrorism Action Group (CTAG) gazduita de Ambasada Rusiei", in care Consilierul Uniunii Europene, Onno Simmons, a propus ideea ca "Mafia joaca un rol daunator si secret in Romania. Remarcand absenta relatarilor de catre presa sau de catre politie a omorurilor intre bande, el a sugerat ca crima organizata din Romania «ar putea fi asa de bine organizata incat nici nu e nevoie sa se impuste intre ei». El a precizat ca UE nu are informatii specifice in acest moment, manifestandu-si opinia ca grupurile de crima organizata din Romania «stau sub radar» si lucreaza ilegal si in secret cu oficiali ai guvernului."

Telegrama continua precizand ca Simmons "a atras atentia ca unele surse ar fi spus ca exista o «intelegere» intre «anumite grupuri arabe» si guvernul Romaniei: «lasati-ne sa spalam bani (in Romania) si nu vom ataca tinte romanesti». Mai tarziu in discutie, acesta a precizat ca «operatiunile PKK sunt finantate de catre operatiuni ilegale in Romania.» (Comentariu (n.r. al ambasadei SUA): In timpul discutiei, Simmons a recunoscut ca nu are probe materiale pentru ceea ce a sustinut, sugerand ca «poate colegii nostri din SUA au mai multe informatii». Simmons e cunoscut in randurile diplomatice din Bucuresti ca fiind una dintre cele mai sceptice voci in ceea ce priveste progresul Romaniei catre integrare Europeana (...). Sfarsit de comentariu)."

Ambasada SUA si implicarea sa in comunitatea islamica moderata din Romania

La finalul telegramei, in comentariul adjunctului misiunii diplomatice la Bucuresti, Mark Taplin a precizat ca "Ambasada va continua eforturile sale de a se implica intr-un dialog substantial cu comunitatea moderata islamica din Romania. Ofiterii Ambasadei se intalnesc regulat cu lideri musulmani; Muftiatul din Romania a fost de acord sa participe intr-un program de Vizite Internationale".

Intr-o alta telegrama, marcata Secret, trimisa la Washington, se vorbeste despre implicarea SUA in comunitatea islamica moderata din Romania si despre nemultumirea Ambasadei Turciei referitor la aceasta problema.

"Ambasadorul Turciei in Romania ii cere Muftiatului din Romania, Yusuf Muurat, sa reziste eforturilor Ambasadei americane de a se implica in comunitatea musulmana din Romania. (...) Muftiatul a spus oficialilor ambasadei in 21 martie ca, din cauza opozitiei ambasadorului Turciei Ahmet Rifat Okcun, Ambasada SUA nu ar trebui sa mai urmareasca ideea de a asista la renovarea unui mausoleu islamic deteriorat in apropiere de Constanta. Muftiatul a propus anterior ca mausoleul sa fie reparat printr-un grant al Fondului Ambasadei pentru Prezervare Culturala".

In finalul telegramei, intr-un comentariu propriu al ambasadei, marcat ca atare in document, se spune ca: "Nu avem nicio intentie sa diminuam eforturile noastre de a extinde contactul cu comunitatea crescanda de musulmani din Romania. (...) In acelasi timp, influenta Turca asupra comunitatii locale de musulmani - care este concentrata in mare in Constanta si in zona Marii Negre - este reala. In timp ce facem eforturi sa imbunatatim bazele militare din Romania din aceeasi zona pentru a fi folosite de militari americani, planuim sa atingem unele dintre comunitatile despre care Okcun (n.r. Ambasadorul Turciei) considera cu sunt «ale lui» pentru a ne asigura ca avem un dialog pozitiv si direct".


Mai multe pentru tine:
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Horoscop miercuri, 25 februarie. Scorpionii fac o schimbare radicală în viața lor, iar Balanțele își ascund emoțiile
Cum se gătesc oladiile, preferatele Annei Lesko. Preparatul este de origine rusească și te va face să te lingi pe degete
”Neața, imbecililor!” Andrew, profilul grobianului clasic, abuzator toată viața sa. Cum îi saluta pe angajați la Palat
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Ce a pățit un vlogger danez în timp ce făcea autostopul la noi în țară: „Tot ce ați auzit despre România e greșit”
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
S-a născut «copilul-minune». Bebelușul a fost purtat într-un uter transplantat de la o femeie decedată
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare