Viorel Dosaru, secretar de stat în MAI, şi-a înaintat cererea de pensionare

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Numele lui Viorel Dosaru apare într-un dosar instrumenatat de DNA Prahova

Subsecretarul de stat în Ministerul de Interne Viorel Dosaru şi-a înaintat miercuri cererea de pensionare. Vineri, magistraţii Curţii Supreme au confirmat redeschiderea unui dosar penal în care sunt implicate mai multe persoane din judeţul Prahova, pe lista suspecţilor fiind şi Dosaru.

„Pentru a evita orice prejudiciu de imagine adus Ministerului Afacerilor Interne, Viorel Dosaru, subsecretar de stat în MAI, şi-a depus astăzi cererea de pensionare. În acest moment nu a fost audiat şi nu are nicio calitate în dosarul deschis de ICCJ”, au declarat surse din cadrul ministrerului, conform Agerpres.

Vineri, magistraţii Curţii Supreme au confirmat redeschiderea urmării penale într-un dosar în care sunt vizate 13 persoane cu funcţii importante din judeţul Prahova — procurori, poliţişti, un deputat şi şefi ai unor instituţii publice, printre care şeful Consiliului Judeţean Prahova, Mircea Cosma.

Concret, este vorba despre Gelu Cristian Manea - şeful Poliţiei Ploieşti, Nicolae Zecheru - şeful Serviciului Investigaţii Criminale din IJP Prahova, Constatin Ispas - fostul şef al DGA Prahova, Viorel Dosaru -  până de curând şef al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Prahova, în prezent secretar de stat în cadrul MAI, Liviu Matei - şeful DIICOT Ploieşti, Ionuţ Botnaru - şeful Parchetului de pe lângă Curtea de Apel (PCA) Ploieşti şi fost şef al DIICOT, Emanuel Mihail Saghel – ofiţer BCCO Ploieşti, Daniel Petre - fostul şef al Direcţiei Regionale a Finanţelor Publice Ploieşti, Mircea Cosma - şeful suspendat al CJ Prahova, procurorul PCA Ploieşti Gheorghe Gîrbea, Aurelian Constantin Mihăilă şi Cătălin Ştefan Dinu. 

Cercetările în acest dosar ar avea legătură cu un dosar din 2013 de evaziune fiscală în valoare de 35 de milioane de euro. Răzvan Alexe, un afacerist cu legături în lumea interlopă, şi Marcel Păvăleanu, fost angajat în Secretariatul General al Guvernului, suspecţii din acest caz, sunt apropiaţi ai familiei Cosma. Alexe era bănuit de procurorii anticorupţie că ar fi apelat la persoane cu funcţii importante în Prahova, de la procurori la poliţişti, până la diverşi angajaţi ai instituţiilor publice, pentru a obţine date din dosar.

În schimbul acestor informaţii, mai multe persoane au obţinut diverse sume de bani sau bunuri.

În 2014, procurorul şef al Serviciului pentru efectuarea urmăririi penale în cauze de corupţie din cadrul Secţiei I a DNA, Lucian Papici, a clasat dosarul pentru inexistenţa faptelor.

Mai multe pentru tine:
Mara Bănică a slăbit 20 de kilograme după Asia Express. Ce dietă a urmat: „Nu mai eram ce trebuie” Vedeta, confesiuni din emisiune: „Oamenii nu s-au așteptat”
Prințese înglodate în datorii. Cum au risipit aceste figuri regale banii Palatului, iar unele au ajuns la sapă de lemn
Mihaela Rădulescu, prima vizită în România după moartea lui Felix. Alături de cine a fost surprinsă și ce detaliu a atras atenția tuturor
Fenomenul jineteras: Sexul în Cuba lui Fidel Castro
Prințesa neglijată din Dubai s-a logodit cu un rapper celebru, după ce i-a cerut soțului divorțul pe Instagram
Ce spune cu adevărat ziua ta de naștere despre tine, potrivit științei
România, fără reprezentant în Serviciul Extern al UE. Victor Ponta: „Noi nu avem ministru de Externe... Doamna Țoiu e ceva funcționar la MAE al Ucrainei”
Desert de sezon, pe gustul tuturor: minitarte cu mere şi aluat fărâmicios
Theo Rose a dat din casă! Ce face Anghel Damian când rămâne singur cu băiețelul lor, Sasha Ioan? Câți copii își mai doresc cei doi?! „Parcă tot un băiețel…”
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Horoscop septembrie 2025. Fecioarele au noroc pe toate planurile, iar Vărsătorii schimbă locul de muncă și încep o nouă relație de dragoste