Reacţia DNA după ce ministrul Justiţiei a a cerut revocarea lui Augustin Lazăr

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Imagine de arhivă

Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie au anunţat vineri susţinerea solicitării de abandonare a procedurii de revocare a lui Augustin Lazăr, solicitare trimisă ministrului Tudorel Toader joi de către două asociaţii ale magistraţilor. Procurorii îşi exprimă ataşamentul faţă de valorile statului de drept, ce „implică garanţii clare, puternice şi eficiente de respectare a independenţei procurorilor”.

„În contextul declanşării procedurii de revocare a procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, domnul Augustin Lazăr, Adunarea Generală a D.N.A, întrunită la data de 26 octombrie 2018, la solicitarea a peste o treime din totalul procurorilor din cadrul DNA, în temeiul art. 9 alin 2 din Regulamentul de Ordine Interioară,  a exprimat susţinerea comunicatului comun al Asociaţiei Forumul Judecătorilor din România şi Asociaţiei Mişcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor din data de 25.10.2018”, a transmis DNA.

Procurorii anticorupţie au subliniat importanţa, într-un stat de drept, a unor garanţii clare şi eficiente pentru independenţa procurorilor.

„De asemenea, Adunarea Generală a D.N.A  a adoptat  următorul mesaj: “Procurorii DNA îşi exprimă ataşamentul faţă de valorile statului de drept şi de respectarea principiului independenţei sistemului judiciar în ansamblul său, care implică garanţii clare, puternice şi eficiente de respectare a independenţei procurorilor în exercitarea mandatului lor prevăzut de lege. În acest sens,  procedurile de revocare a procurorilor cu funcţii de conducere trebuie să fie temeinic justificate pe baza unor criterii obiective şi să evite riscul unor decizii disproporţionate şi alimentarea unui climat de intimidare şi presiune asupra procurorilor”, se mai arată în comunicatul DNA.

Forumul Judecătorilor din România şi Mişcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor au transmis joi o scrisoare ministrului Justiţiei în care solicită abandonarea procedurii de revocare a lui Augustin Lazar. Decizia ministrului „pune în pericol parcursul României în UE şi însăşi existenţa democratică a statului român”, se arată în scrisorile magistraţilor.

Cele două asociaţii susţin că această procedură, criticată de Comisia de la Veneţia, GRECO şi Comisia Europene, ”pune în pericol parcursul României în Uniunea Europeană şi în Consiliul Europei şi însăşi existenţa democratică a statului român, nemaivorbind de semnalul negativ şi descurajant transmis unei părţi importante a corpului magistraţilor”.

Mai multe pentru tine:
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Trei zodii își schimbă radical viața începând cu 1 ianuarie 2026. Vor avea parte de iubire și noroc din abundență
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews