Peste 9.500 de şoferi amendaţi sâmbătă. 56 dintre aceştia pentru conducerea sub influenţa alcoolului

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Poliţiştii au dat ieri peste 9.500 de amenzi FOTO Adevărul

Peste 9.500 de şoferi au fost amendaţi sâmbătă în urma unei acţiuni a Poliţiei Rutiere pentru prevenirea evenimentelor rutiere grave, în special a celor produse pe fondul nerespectării prevederilor legale privind viteza de deplasare pe drumurile publice.

2.220 de poliţişti, dintre care 1.226 de la rutieră şi 994 de la ordine publică, au acţionat în a doua zi, utilizând 479 aparate radar (442 de la rutieră şi 37 de la ordine publică), pentru depistarea, identificarea şi tragerea la răspundere a celor care încalcă prevederile legale sau comit infracţiuni la regimul circulaţiei rutiere, axate în principal pe depăşirea limitei legale de viteză, potrivit unui comunicat emis duminică de Poliţia Română.

Poliţiştii au aplicat ieri peste 9.500 de sancţiuni contravenţionale şi au constatat 114 infracţiuni privind regimul de circulaţie rutieră şi alte zece infracţiuni de altă natură.

În urma abaterilor depistate în trafic, au fost aplicate 9.516 de sancţiuni contravenţionale privind circulaţia pe drumurile publice, respectiv 5.962 pentru viteză, 98 pentru depăşire neregulamentară, 56 pentru consum de alcool şi 3.400 pentru alte abateri.

De asemenea, ca şi măsură complementară, au fost reţinute 379 de permise de conducere, dintre care 148 pentru viteză, 100 pentru depăşire neregulamentară, 70 pentru consum de alcool şi 61 pentru alte abateri. Totodată, au fost retrase şi 124 de certificate de înmatriculare.

Acţiunea poliţiştilor urmăreşte reducerea evenimentelor rutiere grave, produse pe fondul nerespectării normelor legale cu privire la circulaţia pe drumurile publice, în special a celor care reglementează regimul legal de viteză.

Tipologii de cazuri întâlnite sâmbătă de poliţişti

O şoferiţă de 20 de ani a fost prinsă ieri în timp ce conducea un autoturism pe Autostrada Transilvania, la kilometrul 12+400, pe direcţia de mers Gilău – Turda, circulând cu viteza de 201 kilometri/oră. 

Aceasta fost sancţionată contravenţional cu amenda de 720 de lei şi i s-a fost suspendat permis pentru o perioadă de 90 de zile.

Tot ieri, un tânăr de 25 de ani, a fost depistat în timp ce conducea un autoturism fără a avea permis de conducere. Băiatul a prezentat poliţiştilor un permis de conducere, categoriile „BC, BE, CE”, eliberat de autorităţile din Bulgaria în anul 2010, despre care a declarat că l-a obţinut în luna septembrie 2013, contra sumei de 400 de euro.

În acest caz s-au întocmit acte premergătoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără permis de conducere, respectiv pentru fals material în înscrisuri oficiale şi uz de fals. 

Poliţiştii au depistat, tot sâmbătă, un bărbat de 44 ani, în timp ce conducea un autoturism pe o stradă din municipiul Piatra Neamţ, care se afla sub influenţa băuturilor alcoolice. Acesta a fost testat cu aparatul alcooltest care a indicat o concentraţie de 1,26 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat.

În acest caz se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea de către o persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice a unui autovehicul pe drumurile publice.

Mai multe pentru tine:
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Interviu exclusiv cu Radu Ciucă, producător de montaj în emisiunea „La Măruță” și în podcastul „Acasă La Măruță”: „Dacă mă ajută Dumnezeu, cu puțin noroc, o să fiu în următorul sezon Survivor”
Celebrități pe care le-am pierdut în 2025. A fost un an negru la Hollywood!
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Fructele pe care nutriționiștii le recomandă în luna ianuarie. Au proprietăți antiinflamatoare puternice
Top detergenți și soluții anti-pete Best Overall: preferatele românilor pe eMAG în 2025–2026. Secretul hainelor impecabile
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Kate n-ar fi avut de fapt cancer? După ce fanii au depistat o cicatrice suspectă pe chipul Prințesei, valuri de teorii s-au iscat