Opt sinucigaşi din zece sunt bărbaţi. Câte cazuri se înregistrează în România

0
Publicat:
Ultima actualizare:
România are o rată a sinuciderilor între 5 şi 15 cazuri la 100.000 de locuitori

Peste 48.700 de persoane din Uniunea Europeană (UE) s-au sinucis în 2016, ceea ce reprezintă 1% din totalul deceselor raportate în acel an, conform datelor furnizate de Eurostat, organismul care se ocupă cu statistica la nivelul Comisiei Europene.

 Aproape 8 din 10 sinucideri (77%) au fost în rândul bărbaţilor. Rata suicidului a fost de 11 decese la suta de mii de locuitori, mai arată Eurostat, cele mai multe sinucideri înregistrându-se în Lituania iar cele mai mici în Cipru. În funcţie de regiune, România are o rată a sinuciderilor între 5 şi 15 cazuri la 100.000 de locuitori.

Un an mai târziu, în 2017, dintre ţările membre UE, Lituania înregistra cea mai mare rată de sinucidere la 26 de decese la 100 000 de locuitori, urmată de Slovenia (20 de decese la 100 000 de locuitori), Letonia (18), Estonia şi Ungaria (ambele 17). La capătul opus al scalei, Cipru a înregistrat cele mai scăzute rate de deces datorită sinuciderii (4 decese la 100 000 de locuitori), urmate de Grecia şi Malta (ambele 5), Italia (6) şi Slovacia (7).

Pe regiuni, zona centrală şi cea vestică ale Lituaniei au înregistrat cea mai mare rată de suicid , cu 28 de decese la 100 000 de locuitori. Urmează Luxemburg, regiunea valonă din Belgia, cu câte 25 de decese la 100 000 de locuitori, Marea Câmpie de Sud din Ungaria (23) şi Slovenia de Est (23).

În fine, regiunile cu cel mai mic număr de decese rezultate din sinucidere au fost: Mayotte în Franţa (în 2016) şi Campania în Italia, cu o rată de suicid de numai 3 decese la 100 000 de locuitori.

Mai multe pentru tine:
Cât costă un sejur la munte în vacanța de toamnă. Ce includ ofertele și care sunt stațiunile din România pe care le preferă turiștii
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Povestea şocantă a unui accident de avion: Mi-am mâncat prietenii ca să supraviețuiesc
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
De ce acte ai nevoie ca să votezi la alegerile din Republica Moldova dacă ești în străinătate
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”