Fost şef la Rutieră, Lucian Diniţă, numit consilier al ministrului Carmen Dan. La începutul anului a fost achitat într-un în care a fost acuzat de trafic de influenţă
0Colonelul în rezervă Lucian Diniţă a fost numit consilier al ministrului de Interne, Carmen Dan. Fostul şef al poliţiei rutiere se va ocupa de domeniul ordinii publice, potrivit unui comunicat al Ministerului de Interne.
Lucian Diniţă a lucrat timp de 25 de ani în Poliţia Română, iar în perioada 2009 - 2014 a condus Direcţia de Poliţie Rutieră.
În 2016, Diniţă s-a pensionat, după ce a fost acuzat de DNA de trafic de influenţă. A fost acuzat că ar fi primit de la un om de afaceri un miel, doi curcani şi 5 kilograme de păstrăv, arată digi24.ro.
La începutul acestui an, Lucian Diniţă a fost achitat definitiv.
„În aceste condiţii, valorificarea experienţei sale în cadrul Ministerului Afacerilor Interne reprezintă un câştig pentru instituţie şi inclusiv un act de reparaţie faţă de cariera sa profesională”, se arată în comunicatul MAI.