Elena Udrea poate pleca din ţară. Instanţa a respins cererea DNA de a o plasa sub control judiciar

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Elena Udrea / FOTO Inquam Photos / Octav Ganea

Judecătorii Curţii de Apel Bucureşti au discutat vineri şi, în final, au respins cererea procurorilor anticorupţie de a i se interzice Elenei Udrea să plece din România, după condamnarea la 8 ani de detenţie.

La sosirea la instanţă, Elena Udrea a spus că nu are intenţia să plece din ţară şi că are încredere că decizia de condamnare va fi schimbată de instanţa superioară. Ea a declarat că va face apel şi că are încredere că va avea câştig de cauză.

"M-am întors de bunăvoie din Costa Rica, nu cred că se pune problema ca eu să plec undeva câtă vreme mi-am asumat să vin să trăiesc în România", a afirmat Udrea.

Ea a criticat decizia de condamnare despre care a spus că se răsfrânge şi asupra copilului ei.

"Cred că nicio instanţă nu poate menţine decizia de la fond. Este dreptul meu să cred asta şi să contest cu apel, asta voi face. Sunt un om liber, vreau să pot să îmi cresc copilul în libertate. Condamnarea a fost şi asupra unui copil de doi ani care de ce ar suferi atât după atâţia ani?  

Eu nu mai sunt singură ca acum 5 ani când mă luptam ca un haiduc", a afirmat Udrea.

Legat de blestemele la adresa judecătoarei, imediat după ce a aflat că este condamnată, ea le-a motivat că le-a făcut pe fond emoţional.

Motivul invocat de DNA

Cererea formulată de procurorii de la DNA vine după ce Curtea de Apel Bucureşti a condamnat-o la începutul săptămânii pe Elena Udrea la 8 ani de închisoare pentru instigare la luare de mită şi spălare de bani.

Solicitarea este fundamentată în primul rând pe istoricul fostului ministru al Dezvoltării, care, înainte ca Instanţa Supremă să se pronunţe definitiv în anul 2018 în dosarul „Gala Bute” a plecat din ţară, fiind ulterior dată în urmărire internaţională, arată digi24.ro. A fost depistată în Costa Rica, unde a stat două luni în arest, înainte ca în urma unei decizii a CCR să-i fie anulată condamnarea definitivă din ţară. Udrea a fost apoi eliberată, pentru ca după câteva luni să revină în România.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
De ce se adaugă o lingură de mălai în compoziția sarmalelor. Un truc folosit de bucătăresele din Moldova
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Povestea Sabinei, tânăra care și-a închis afacerea și a decis să plece din țară: „Nu de bani e problema, am mașină și apartament”
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta