Autorităţile ieşene au comemorat eroii celor două războaie mondiale

0
Publicat:
Ultima actualizare:

1 iunie a fost Înălţarea Domnului şi Ziua eroilor români. Parlamentari, oficiali locali şi judeţeni, veterani de război, dar şi simpli ieşeni au participat la manifestările dedicate

1 iunie a fost Înălţarea Domnului şi Ziua eroilor români. Parlamentari, oficiali locali şi judeţeni, veterani de război, dar şi simpli ieşeni au participat la manifestările dedicate comemorării eroilor români, căzuţi în cele două războaie mondiale. Mai întâi, oficialii au asistat la ceremonialul militar şi religios de la Cimitirul Eternitatea, după care au depus coroane şi jerbe de flori la Parcelele Militarilor Români, Ruşi, Francezi şi Germani, care şi-au pierdut viaţa în primul şi al doilea război mondial. Au fost depuse apoi coroane de flori şi la celelalte cimitire ale eroilor de la Galata, Leţcani, precum şi la Cimitirul eroilor evrei.

Mai multe pentru tine:
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Turist român, prins în infernul din Antalya: „Hotel de sute de milioane de euro, de cinci stele, fără hidranți. Sunt praf turcii la protecție”
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Director executiv de la OMV, demis pentru presupuse legături de spionaj cu Rusia
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor