A murit compozitorul român Anton Şuteu

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Compozitorul şi profesorul român Anton Şuteu a murit luni după-amiază, în urma unui atac cerebral, la vârsta de 63 de ani.

Născut în 1947, Anton Şuteu a absolvit Liceul de Muzică nr. 1 din Bucureşti la secţia pian şi apoi Conservatorul, unde a studiat compoziţia cu Anatol Vieru. Între 1972-74 s-a specializat în Italia, la Accademia di Santa Cecilia din Roma.

A fost unul dintre cei mai cunoscuţi tineri compozitori de muzică uşoară şi muzică de film în anii ‘70-80, creaţia sa fiind recompensată cu importante premii naţionale, printre care Premii ale Uniunii Compozitorilor, ale Uniunii cineaştilor, premii internaţionale precum cele din Olanda, Elveţia, Maroc, sau Ordinul „Steaua României" în grad de cavaler.

Imediat după terminarea studiilor a fost angajat ca asistent la Conservator, unde conducea în prezent o clasă de compoziţie, din poziţia de profesor universitar doctor.

Președintele juriului de la Festivalul Internațional de Muzică „George Grigoriu” Brăila va fi înmormântat mâine

Muzica sa a apărut pe multe discuri de vinil şi CD-uri, a fost difuzată intens pe posturile naţionale de radio şi de televiziune, a fost cântată de cei mai cunoscuţi solişti de muzică uşoară (printre ei Dida Drăgan, Mirabela Dauer s.a.m.d) sau a însoţit sub formă de coloană sonoră câteva filme de referinţă ale cinematografiei româneşti (Buletin de Bucureşti, regia Virgil Calotescu, E pericoloso sporgersi şi Asfalt tango, regia Nae Caranfil, Triunghiul morţii, regia Sergiu Nicolaescu etc.).

Şlagărul său cel mai cunoscut rămâne „Deschideţi poarta soarelui" (1986), numeroase melodii fiind fredonate şi apreciate de iubitorii genului, printre ele „Cântec despre soare şi pământ", „Cântaţi cu noi", „Să ocrotim copacii înfloriţi", dintre creaţiile sale nelipsind lucrările de tip clasic, pentru instrumente, pentru formaţii camerale sau pentru orchestră.

A fost membru sau preşedinte al juriului la importante concursuri de muzică uşoară, a semnat articole şi eseuri în presa centrală sau în cea de specialitate (Actualitatea muzicală, Muzica), a apărut în emisiuni radiofonice sau de televiziune.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Serialul spectaculos de pe Netflix care domină topul în luna decembrie. Are actrițe de top, o poveste inedită și te ține lipit de televizor
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!