„Nu ne putem alege profesorii!“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Elevii Grupului Şcolar Industrial „Elie Radu“ din Botoşani sunt deranjaţi nespus de mult de o măsură luată de conducerea şcolii privind absenţele nemotivate.

„Cel mai mult ne nemulţumeşte că la zece absenţe nemotivate ni se scade câte un punct la purtare. Ar trebui ca dirigintele să ne înţeleagă şi pe noi că suntem tineri şi că nu toate orele sunt pe placul nostru. Ar fi ok măcar dacă ne-ar scădea nota la purtare la 20 de absenţe nemotivate, nu la zece. Cred că toată lumea care a trecut printr-un liceu a mai chiulit din când în când ca să meargă la un film sau la un suc", ne-a spus Alexandru Caciuc, elev în clasa a IX-a la profilul matemantică-informatică.

Şi nu doar sancţiunile impuse pentru absenţele nemotivate îi supără pe elevii grupului şcolar botoşănean. Colegul său Marian Sandu consideră că elevii ar trebui să aibă un cuvânt de spus în ceea ce priveşte alegerea profesorilor care predau la clasa lor. „Nu vreau să dau nume, dar sunt profesori care sunt prea duri, iar elevii învaţă de frică, nu de plăcere.

Profesorul ar trebui să-i facă pe elevi să vină la şcoală cu plăcere, nu să bage frica în ei şi să fie stresaţi la oră. Nu putem respecta un profesor care ne consideră pe toţi proşti şi ne ţine doar în note mici pentru că are el pretenţii să-i ştim materia pe de rost. Poate nu toţi pricep ce predă respectivul profesor. De aceea, ar fi bine să ne alegem singuri profesorii", spune Marian. 

Scrieţi-ne ce nu vă place la liceul vostru pe scoala@adevarul.ro sau la adresa: strada Fabrica de Glucoză, nr. 21, sector 2, Bucureşti

Mai multe pentru tine:
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Violențe la protestul anti-imigrație din Haga. Manifestanții au atacat poliția și au incendiat mașini. Jandarmii au ripostat cu tunuri cu apă și gaze
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Kadîrov și-a numit fiul de 17 ani la conducerea Fiscului din Cecenia. Ce funcții cheie a mai avut adolescentul