Ioana Rus îşi doreşte o fermă de cai

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Elevă în clasa a V-a la Liceul Internaţional de Informatică, Ioana a început echitaţia la 8 ani şi a câştigat numeroase competiţii. Anul trecut, Ioana a obţinut locul III la Balcaniada de la Plovdiv, Bulgaria, cel mai important concurs la care a participat până acum.

Ioana s-a urcat prima dată pe cal când avea 6 ani. Era prea mică atunci pentru o lecţie adevărată de echitaţie. Doi ani mai târziu avea să meargă cu părinţii la Câmpina la un centru de călărie nou deschis. O simplă plimbare de agrement s-a transformat în pasiune.

„Ne-am dorit să facem performanţă, fără să ştim ce înseamnă să faci performanţă în călărie", spune Delia Rus, mama Ioanei. Timp de doi ani, fetiţa a făcut naveta Bucureşti-Câmpina. Cei de la centru i-au observat potenţialul, iar în 2009 a intrat în primul ei concurs naţional de amatori, la săritură peste obstacole.

„Într-un timp relativ scurt a reuşit să parcurgă în anul acela toate etapele pentru finala naţională, pe care a câştigat-o. Avea zece ani şi era cea mai mică dintre concurenţi."

Acum Ioana se antrenează în Bucureşti, la Clubul Steaua, iar părinţii i-au cumpărat doi cai: Time to Beat, un Irish Pony şi Afrodita, un cal nemţesc, mult prea puternic pentru ea, deocamdată. „Merg de patru ori pe săptămână la club ca să mă antrenez.

Cu caii vorbesc ca şi când aş vorbi cu un om, îi întreb ce mai fac. Ar fi bine dacă mi-ar răspunde", spune Ioana. Relaţia dintre cal şi călăreţ e foarte importantă. Odată Ioana a pierdut locul I într-un concurs pentru că nu s-a înţeles bine cu animalul.

Unii cai sunt răi

„La Târgu Neamţ, la ultimul obstacol, am căzut de pe cal. Eram foarte concentrată şi după ce am trecut de penultimul obstacol mi-am zis că gata, sigur îl trec şi pe celălalt şi m-am relaxat, n-am mai împins calul şi am căzut. Dar toată lumea a spus că iapa a făcut-o din răutate, nu că n-aş fi putut eu s-o duc. Mai sunt şi cai răi."

Bineînţeles că, după căzătură, a fost declasată de pe locul I pe locul V şi era un concurs important, o finală de campionat. „A fost durerea maximă a anului trecut", spune mama fetei. Însă, după acea finală, a fost selecţionată în Lotul naţional al României şi a participat la Balcaniada din Bulgaria. „Au fost 31 de participanţi din cinci ţări, iar ea a luat locul III." 

Ioana a intrat acum în al doilea an de pregătire la categoria copii şi se antrenează pentru noul sezon competiţional. „Vreau să călăresc toată viaţa. La început am vrut să devin veterinar, dar acum îmi doresc să am o fermă de cai."

Pasiune costisitoare

Echitaţia e un sport foarte scump. Familia Rus scoate lunar din buzunar 5.000 de lei pentru a întreţine pasiunea copilului. Totuşi, satisfacţiile, spune mama Ioanei, sunt pe măsură.



Mai multe pentru tine:
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile