Finanţele şi banii, pe înţelesul elevilor, în cadrul unui program educativ

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Elevii din toată ţara au participat, în perioada 14-20 martie 2016, la o serie de activităţi pe teme financiar-bancare, în cadrul programului „Global Money Week”. Proiectul a fost organizat de Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice, Banca Naţională a României şi Child and Youth Finance International (CYFI).

„Evenimentele s-au desfăşurat în cadrul unui proiect mai amplu de educaţie financiară iniţiat de BNR - „Să vorbim despre bani şi bănci” şi au fost organizate la nivelul întregii ţări, în mediul urban şi rural, cu sprijinul inspectoratelor şcolare judeţene şi al Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti. În premieră, reprezentanţi ai Asociaţiei Analiştilor Financiari Certificaţi din România (CFA Romania) s-au alăturat echipelor BNR pentru a susţine prezentări pe teme financiar-bancare în unităţi şcolare din judeţele Teleorman, Giurgiu şi Dâmboviţa”, potrivit unui comunicat emis de Ministerul Educaţiei.

Conform documentului citat, la activităţile educaţionale au participat la nivel naţional peste 10. 800 de elevi şi cadre didactice din ciclul primar, gimnazial şi liceal, dublu faţă de anii precedenţi. Programul a cuprins aproximativ 180 de unităţi de învăţământ din 41 de judeţe şi Municipiul Bucureşti.

Este al treilea an consecutiv în care BNR participă la programul GMW, iar succesul activităţilor derulate în cadrul acestui parteneriat a fost recunoscut la nivel internaţional prin câştigarea în anul 2014 a trofeului „Global Money Week” pentru Europa.

Mai multe pentru tine:
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Cum au descoperit ucrainenii baza operatorilor de drone de elită Rubicon. Greșeala făcută de televiziunea rusă
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Ce salarii încasează angajații Primăriei Capitalei. Stelian Bujduveanu: „Sunt cele mai mari din administraţia publică locală”
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
„Renunță la stilist!” Robbie Margot, atacată de fani după ce s-a prezentat pe covorul roșu aproape goală!
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”