New York Times scrie despre reacţia românilor la tweet-ul candidatului american Bernie Sanders

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO AP

Cotidianul american New York Times a scris joi despre cum s-au amuzat românii pe seama tweet-ului prezidenţiabilului Bernie Sanders, care a susţinut că cei mai mulţi cetăţeni din Statele Unite au acces la un internet mult mai lent decât cel din Bucureşti, ceea ce este complet inacceptabil.

Socialistul Bernie Sanders, candidat la nominalizarea Partidului Democrat la prezidenţiale, a reuşit să jignească un număr mare de români. Cei mai mulţi i-au răspuns ironic, ori s-au amuzat de afirmaţia acestuia, iar o agenţie de turism chiar i-a oferit lui Sanders bilete de avion pentru a vizita România.

New York Times scrie despre cum un român i-a propus lui Sanders, pe Twitter, să elimine viza pentru Statele Unite, pentru ca inginerii din România să rezolve problema internetului lent cu care se confruntă americanii de rând.

De asemenea, un alt utilizator i-a redactat prezidenţiabilului american un mesaj de campanie mai potrivit: „Să facem viteza internetului din America mare din nou. Invadaţi România!”.

New York Times a scris şi despre oferta făcută de o agenţie de turism din România, care l-a invitat pe Bernie Sanders să viziteze România şi să experimenteze viteza internetului din ţara noastră. 

Însă, alţi internauţi români s-au declarat ofensaţi de afirmaţia candidatului democrat, susţinând că Sanders simte că americanilor li se cuvine totul, ceea ce este o atitutine lipsită de respect din partea sa.

Candidatul la învestitura democrată, Bernie Sanders, a criticat în noaptea de miercuri spre joi viteza mică la internet din Statele Unite, în special din zonele rurale, comparând-o cu cea din România, care este mult mai mare.

“În ziua de astăzi, oamenii care locuiesc la Bucureşti, în România, au acces mult mai rapid la internet decât majoritatea Statelor Unite. Acest lucru este inacceptabil şi trebuie să se schimbe”, a scris Sanders pe Twitter.

Reacţiile nu au întârziat să apară şi mulţi americani au subliniat că România nu este un termen de comparaţie corect pentru Statele Unite.

România se află pe a patra poziţie în clasamentul ţărilor după viteza la internet realizat de institutul Ookla. Mai mult, Bucureşti este oraşul din ţară cu cea mai mare viteză şi se află pe locul 14 în topul centrelor urbane al Ookla.

Mai multe pentru tine:
Roma dă alarma, Bucureștiul tace. Expert în politici europene: „Fără o integrare mai profundă, UE va fi amorfă și tot mai puțin relevantă”
Mihaela Rădulescu, prima vizită în România după moartea lui Felix. Alături de cine a fost surprinsă și ce detaliu a atras atenția tuturor
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Bărbații care au resentimente față de soțiile lor obișnuiesc să facă aceste 11 lucruri acasă
Dezmăț total după terminarea filmărilor de la Insula Iubirii! Ispitele s-au „combinat” între ele mai ceva ca în show-urile matrimoniale. Cum s-au terminat poveștile
Prințesa neglijată din Dubai s-a logodit cu un rapper celebru, după ce i-a cerut soțului divorțul pe Instagram
Ce spune cu adevărat ziua ta de naștere despre tine, potrivit științei
Mara Bănică a slăbit 20 de kilograme după Asia Express. Ce dietă a urmat: „Nu mai eram ce trebuie” Vedeta, confesiuni din emisiune: „Oamenii nu s-au așteptat”
Nota de plată a deficitului: cine încasează, cine pierde. „Sunt câștigători clari pe termen scurt și plătitori siguri pe termen mediu-lung”
Imagini de senzație cu Eric Roberts la București! Marele actor, impresionat la cina cu românii: „Sunteți foarte calzi și primitori”
Fenomenul jineteras: Sexul în Cuba lui Fidel Castro