Huffington Post: Băsescu vrea să aducă România în rândul marilor jucători

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto Adevărul

Administraţia prezidenţială de la Bucureşti a anunţat că vrea să se alăture marilor jucători din diplomaţia mondială şi întreprinde măsuri în acest sens, anunţă Philip Seib, directorul Centrului pentru Diplomaţia Publică, pe blogul său de pe Huffington Post.

Seib spune că un nou program de diplomaţie publică este dezvoltat în acest moment de cabinetul prezidenţial, sub atenta supraveghere a preşedintelui Traian Băsescu care „se implică personal în coordonarea strategiei “. 

Conform profesorului american, preşedintele României a criticat prejudecăţile care umbresc imaginea ţării, în special cea privind infracţionalitatea „exportată“ în Europa. Seib remarcă faptul că preşedintele a identificat rasismul drept cauză principală a imaginii negative pe care europenii o promovează despre România.

Migraţia forţei de muncă continuă să fie o problemă în interiorul Uniunii Europene, iar noua diplomaţie publică pe care administraţia prezidenţială o va promova se va concentra pe o abordare defensivă.

Profesorul american susţine totuşi că o astfel de abordare nu este productivă pe termen lung, fiind lipsită de viziune. Pentru a fi cu adevărat eficientă, diplomaţia publică trebuie să fie strategică, nu tactică şi trebuie să convingă europenii că România este un cetăţean puternic al comunităţii UE, consideră Philip Seib.

„Toate acestea sunt lucruri încurajatoare, însă echipa lui Băsescu se află în mijlocul unei bătălii interne care este mult mai dură decât tot ce vedem în aceste zile la Washington“, scrie directorul Centrului pentru Diplomaţia Publică. „În orice stat, succesul diplomaţiei publice necesită un angajament pe termen lung, care să transceadă diferenţele de ideologie politică“, subliniază Seib. 

Mai multe pentru tine:
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Serialul spectaculos de pe Netflix care domină topul în luna decembrie. Are actrițe de top, o poveste inedită și te ține lipit de televizor
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Circ total la Bruxelles. Ghiță ciobanul a ajuns în Parlamentul European și protestează împotriva Ursulei: „I-am adus slană” VIDEO
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum