Putin a declanşat o campanie de aducerea a tinerilor ruşi din străinătate

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Agenţia rusă pentru diaspora, „Rossotrudnichestvo”, a demarat o campanie pentru aducerea a acasă a tinerilor ruşi plecaţi peste hotare. „Este aproape sigur că veţi fi bineveniţi acasă” este titlul uşor ironic pentru o campanie serioasă, lansată săptămâna trecută.

Campania se adresează tinerilor ruşi care studiază în străinătate, mai ales în Occident, în primul rând în Marea Britanie. Şi a fost lansată, desigur şi ca un gest propagandistic, după ce Rusia a fost acuzată de amestec direct în tentativa de otrăvire a fostului agent dublu rus Serghei Skripal, în Marea Britanie. Titlul în sine este o perifrază la declaraţia făcută de premierul britanic Theresa May, care în Parlament afirmase că „este aproape sigur” că Moscova stă în spatele atacului împotriva lui Skripal.

Într-un interviu cu agenţia RIA-Novosti, un funcţionar al agenţiei ruse declara că „în ţările unde sunt studenţi ruşi s-au accentuat tendinţele rusofobe” ceea ce, susţine funcţionarul, ar „limita semnificativ şansele studenţilor ruşi de a se realiza”.

Potrivit Ministerului rus al Educaţiei, circa 60 de mii de tineri ruşi studiază în acest moment peste hotare, foarte mulţi în Statele Unite şi Marea Britanie.

Genri Sardarian, decanul facultăţii de management şi ştiinţe politice de la renumitul Institut pentru Relaţii Internaţionale al Ministerului de externe rus a declarat că facultatea sa şi multe alte universităţi sunt dispuse să-i accepte pe studenţii care se întorc din străinătate şi vor să-şi continue studiile acasă.

Relaţiile între Rusia şi Occident s-au deteriorat continu, după anexarea peninsulei Crimeea în 2014, iar atentatul cu agent neuro-toxic împotriva lui Skripal a fost un nou moment critic, care a dus la expulzarea a zeci de diplomaţi. Pe fundalul acestor tensiuni, Rusia şi-a înmulţit avertismentele despre pericolele la care s-ar expuse ruşii care pleacă în străinătate, notează europa liberă.

Mulţi politicieni sau oameni de afaceri în relaţii strânse cu Kremlinul şi-au trimis copii la studii în străinătate, de la ministrul de externe Serghei Lavrov, la purtătorul de cuvânt al preşedinţiei Dmitri Peskov şi bancherul Mihail Friedman. Fata lui Peskov a provocat chiar un mic scandal în 2016, când a postat pe Instagram un comentariu că într-un an de studii în Franţa a învăţat mai mult decât într-un an la Universitatea de la Moscova.

Studenţii ruşi din Marea Britanie, cu care au stat de vorbă corespondenţii Europei Libere, nu par impresionaţi sau convinşi de apelul Moscovei să se întoarcă. Iar opinia lor este bine rezumată de Sofia Zaharova, studentă la istorie la Universitatea York: „ Nu mă întorc cu siguranţă în Rusia... aici mă simt liberă, în Rusia trebuie să mă potrivesc în nişte stereotipuri... îmi place că în Anglia oricine poate participa în viaţa societăţii, poate critica guvernul” – a declarat Sofia Zaharova, studentă la istorie la Universitatea York.

Mai multe pentru tine:
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Presupusul iubit al Rodicăi Stănoiu dezvăluie, în sfârșit, adevărul despre relația lor. Marius Calotă spune cine moștenește averea de milioane de euro VIDEO
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Horoscop 19-25 decembrie. Taurii sunt puși în fața unei decizii, risc de pierderi pentru Săgetători
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
În timp ce Katy Perry e îndrăgostită lulea de Justin Trudeau, Orlando Bloom nu mai acceptă să aibă orice iubită
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie