Un avocat din Chişinău riscă ani grei de puşcărie pentru o mită de 5.000 de euro

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Avocatul a pretins aceşti bani de la o femeie cercetată penal pentru trafic de fiinţe umane, promiţându-i că îi va recalifica infracţiunea, pentru a obţine o pedeapsă mai uşoară.

Un avocat din Chişinău a ajuns pe mâinile procurorilor Anticorupţie după ce asupra lui au fost găsiţi, ieri, 4.500 de euro. Percheziţia a avut loc după ce primise banii în două tranşe, de la o femeie.

Avocatul este cercetat acum pentru trafic de influenţă, fiind bănuit că i-ar fi pretins de fapt 5.000 de euro de la femeia care figura într-un dosar penal pe un caz de trafic de fiinţe umane. În schimbul acestei sume, avocatul i-ar fi promis că va recalifica infracţiunea astfel încât aceasta să primească o pedeapsă mai blândă. 

Cazul este cercetat de procurorii Anticorupţie şi de către ofiţerii Serviciului protecţie internă şi anticorupţie din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

Acum avocatul şpăgar este reţinut pentru 72 de ore. Dacă va fi găsit vinovat, el riscă până la 6 ani de detenţie, cu privarea dreptului de a exercita profesia de avocat pentru un anumit termen de timp.

Mai multe pentru tine:
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Cauza morții medicului Ștefania Szabo, găsită fără viață în Spitalul de Urgență Buzău. Prima ipoteză plauzibilă și reacția Colegiului Medicilor
Directorul unei școli s-a stins din viață subit, la 35 de ani. Cutremurător ce mesaj a transmis înainte de moarte: „Lupți pentru 5 minute de viață”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
CSM reacționează la declarațiile lui Kelemen Hunor privind consultarea CCR pe proiectul pensiilor magistraților: „Un incident inacceptabil și fără precedent”
La șase luni de la naștere, Jennifer Lawrence a luat o decizie radicală: „Sânii mei...”
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
Minerii din Valea Jiului protestează în București. „Ortacii” se alătură mitingului organizat de confederațiile sindicale
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali