Traian Băsescu: România are nevoie de un minister al Reîntegrării ţării care să promoveze ideea Unirii cu Moldova

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fostul lider de la Cotroceni Traian Băsescu consideră că la Bucureşti trebuie instituit un minister al Reîntegrării ţării, menit să promoveze ideea Unirii cu Republica Moldova. Un alt proiect pe care îl propune ex-preşedintele român în anul Centenarului ţine de anularea efectelor pactului Ribbentrop-Molotov.

„Dacă tot face Tudose restructurare, de ce nu face un minister al Reîntregirii ţării? Cu partea care înseamnă Republica Moldova. Nu vorbeşte nimeni de teritorii din Ucraina sau din altă parte. Un minister al Reîntregirii ţării care să promoveze ideea de reunificare a ţării. Noi avem această problemă de demnitate naţională. Balticii şi-au rezolvat-o, Polonia şi-a rezolvat-o, noi nu”, a declarat Traian Băsescu duminică, 14 ianuarie, la emisiunea „Dosar de politician” de la B1.

În plus, fostul şef de stat pledează pentru anularea pactului Ribbentrop-Molotov şi se arată convins că niciun stat european nu se va împotrivi acestei acţiuni, deoarece nimeni nu va impune României să trăiască sub efectele acelui document. 

„Românii nu înţeleg că demnitatea noastră naţională nu-i plină până nu anulăm efetele tratatului Ribbentrop-Molotov, pentru că trăim şi acum precum au stabilit doi criminali, Stalin şi Hitler”, a menţionat Băsescu.

Băsescu e de părere că, dacă Klaus Iohannis ar invita partidele la o discuţie şi ar pregăti o declaraţie prin care România respinge efectele pactului Ribbentrop-Moldov, unde s-ar menţiona că Bucureştiul îşi propune ca obiectiv, în baza actului final de la Helsinki, să producă actul reîntegrării ţării prin Unirea cu Republica Moldova, acest proiect de ţară va fi susţinut şi „ne-ar reda demnitatea”.

Potrivit lui Traian Băsescu, actualmente există şi un context geopolitic favorabil Unirii.

„În primul rând, Rusia nu mai are interesul pe care îl avea înainte în Transnistria. Rusia şi-a câştigat portavionul, uitaţi-vă la orice hartă şi veţi constata că, din punct de vedere strategic, Crimeea i-a rezolvat toate problemele de securitate regională Rusiei, ceea ce până acum trebuia să facă cu Transnistria. Este clar că se intră într-o altă etapă din punctul de vedere al Federaţiei Ruse pentru Republica Moldova”, a subliniat fostul preşedinte.

Tot în acest context, el a a afirmat că: În sfârşit este momentul să i se spună preşedintelui Putin: „Ne-a plăcut că în Osetia şi Abhazia motivaţia a fost că oriunde vor fi majoritari ruşi, va fi şi Federaţia Rusă să-i apere”. Şi noi ar trebui să ne apărăm majoritarii români din Republica Moldova şi să discutăm despre îndepărtarea efectelor Pactului Ribbentrop-Molotov”.

Oficialul român a adăugat că „marea problemă e Transnistria, care a parte a Republicii Moldova, aici trebuie să aibă loc o negociere”, precizând că Transnistria „este obiect de negociere”, însă fără a oferi alte detalii.

„Eu vă promit că, imediat ce începe noua sesiune parlamentară, fiind în an Centenar, voi merge şi voi încerca să stimulez o declaraţie. Voi depune la Parlament un proiect de declaraţie al Parlamentului României cu privire la Unirea cu Republica Moldova. Să ştiţi că suntem cu 27 de ani în urma Congresului SUA, care, în 1991, prin Declaraţia 148, menţiona dreptul Republicii Moldova de a se reunifica cu România în condiţiile Actului final de la Helsinki. Vă spun doar articolul 1, că frontierele UE se pot modifica numai prin negociere politică şi decizii politice, nu prin forţă”, a specificat Băsescu.