Primăria Chişinău va organiza la socilitarea Guvernului un Târg de Crăciun în centrul Capitalei
0Pe strada 31 August, în perimetrul străzilor Bănulescu-Bodoni şi Puşkin, va fi amenajat un Târg de Crăciun, în perioada 15 decembrie – 14 ianuarie. Potrivit primarului interimar al Capitalei, Nistor Grozavu, iniţiativa aparţine Guvernului, care îşi propune să împodobească şi un Pom de Crăciun în zona havuzului de lângă Palatul Naţional.
Tradiţional, concertul de Revelion va fi organizat în Piaţa Marii Adunări Naţionale, unde va fi împodobit şi principalul brad al ţării, transmite IPN.
Nistor Grozavu a precizat că ideea amenajării unui târg pe strada 31 August vine de la premierul Pavel Filip. Primarul a menţionat că zona este potrivită, întrucât în acest perimetru sunt două muzee, Biblioteca Naţională, Palatul Naţional „Nicolae Sulac”.
La Târgul de Crăciun vor fi aduse şi caruseluri, altele decât au fost aduse până acum în PMAN. Un Pom de Crăciun va fi amplasat în centrul havuzului Palatului Naţional şi altul în PMAN.
„Vor fi doi pomi, dar nu vreau să spunem că-i divizăm – unul e al Primăriei şi unul e al Guvernului. Vă rog să nu vorbim în felul acesta”, a menţionat Nistor Grozavu, spunând că nu este vorba despre o competiţie între autorităţile locale şi centrale, ci de o „completare”.
La târg vor fi în jur de 60 de locuri de comercializare. Circulaţia rutieră va oprită pe strada 31 August, în perimetrul străzilor Bănulescu-Bodoni şi Puşkin, Transportul public va fi redirecţionat pe străzile alăturate.