PL va susţine introducerea sintagmei „integrare europeană” în Constituţie, doar după ce va fi votată includerea limbii române în Legea Supremă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO privesc.eu

Fracţiunea parlamentară a Partidului Liberal va asigura voturile necesare pentru modificarea Constituţiei prin introducerea sintagmei „integrare europeană” ca vector de dezvoltare externă al ţării, doar după ce majoritatea parlamentară va vota pentru includerea în Legea Supremă a limbii române ca limbă de stat. Anunţul l-a făcut liderul PL, Mihai Ghimpu, miercuri, 20 decembrie, la o conferinţă de presă, transmite IPN.

Potrivit lui Mihai Ghimpu, este necesar să fie introdusă în Constituţie limba română ca valoare naţională, apoi poate fi modificată legea supremă pentru a adera la valorile europene. 

„Dacă rămânem cu limba moldovenească, atunci nu poţi să vorbeşti despre spaţiul valoric european. Dacă vorbim despre valori europene, asta înseamnă: Nu, minciunii. Limba moldovenească este o minciună inventată de cei care ne-au ocupat”, a spus Mihai Ghimpu.

Valeriu Munteanu, vicepreşedinte PL, a spus că este nevoie să se aducă în Constituţie adevărul scris în Declaraţia de independenţă: limba vorbită în Republica Moldova este cea română. Potrivit lui Valeriu Munteanu, dacă nu se va insista acum pe această modificare, iniţiativa nu va prinde viaţă într-un viitor apropiat.

„Limba română este la ea acasă. Lucrul acesta l-a confirmat decizia Curţii Constituţionale la sesizarea a cinci deputaţi liberali. Dar nu s-a făcut urmăritorul pas, cel de a modifica art.13 din Constituţie, care este de fapt o procedură tehnică. Din câte se pare, există politicieni, partide politice, care au rămas încă în mentalitatea sovietică şi folosesc limba română ca armă de manipulare a opiniei publice”, a declarat Corin Fusu, prim-vicepreşedinte PL.

Iniţiativa de modificare a Constituţiei prin introducerea sintagmei „integrare europeană”, aparţine PDM, fiind susţinută, la etapa obţinerii avizului Curţii Constituţionale, de către 36 de deputaţi. Pentru modificarea Constituţiei în Parlament sunt necesare 67 de voturi. Majoritatea parlamentară dispune de 51 de voturi.

Mai multe pentru tine:
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Gestul răvășitor al lui Eugen Cristea, la 7 luni de la decesul soției: „Îi simt prezența în casă, mai pun o farfurie pe masa de Crăciun”. Cine îi alină suferința?
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!