Pe 6 iunie, la Chişinău sunt comemorate victimele deportărilor staliniste

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Miercuri, 6 iunie, s-au împlinit 67 de ani de la începutul celui de-al doilea val de deportări în Siberia, care a fost şi cel mai mare.

Peste 35.000 de mii de persoane au fost deportate din Basarabia în Siberia.

Primarul de Chişinău, Dorin Chirtoacă, a declarat că, dacă va mai exista vreodată intenţia ca Rusia să ocupe Moldova, acest lucru nu se va produce, fiindcă oamenii care au avut de suferit în acele timpuri, pe urma deportărilor, se vor răscula.

De asemenea, la monumentul instalat în memoria victimelor deportării, din faţa scuarului Gării, au depus flori, premierul Filip, preşedintele ţării, Nicolae Timofti, speakerul Adrian Candu, dar şi un şir deputaţi şi miniştri. 

„Mai mulţi moldoveni care reprezentanu elita ţării noastre în domeniul medicinei, educaţiei, culturii, dar şi alţi oameni înstăriţi de la sate au fost deportaţi în Siberia. Politicienii trebuie să tragă concluziile necesare, asttfel încât să avem toleranţă în societate şi să facem tot posibilul ca aceste fapte să nu să se mai repete”, a spus Pavel Filip.

Ziua victimelor stalinismului, 6 iulie, a fost instituită printr-o hotărâre a Parlamentului din 22 mai 2008.

Mai multe pentru tine:
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Gestul răvășitor al lui Eugen Cristea, la 7 luni de la decesul soției: „Îi simt prezența în casă, mai pun o farfurie pe masa de Crăciun”. Cine îi alină suferința?