Iurie Ţap: Concesiunea Aeroportului Internaţional Chişinău nu s-a justificat

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Concesiunea Aeroportului Internaţional Chişinău nu s-a justificat, a spus deputatul Iurie Ţap, preşedintele Comisiei parlamentare de anchetă privind concesionarea Aeroportului Internaţional Chişinău, care a făcut trimitere la un raport al comisiei.

În plus, avizul CNA a atenţionat Guvernul că studiul de fezabilitate nu corespundea rigorilor. Declaraţiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Cutia neagră” de la postul de televiziune TV8, transmite IPN.

„Cifrele demonstrează cu lux de amănunte că această concesionare nu era necesară, ci lipsea un management adecvat din partea statului. Aceasta este concluzia la care am ajuns în baza analizei informaţiilor prezentate de autorităţile statului – Ministerul Finanţelor şi Centrul Naţional Anticorupţie”, a declarat Iurie Ţap.

Oleg Tofilat, ex-secretar de stat la Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor, presupune că documentaţia de concurs nu a fost expediată tuturor întreprinderilor, inclusiv celor străine, în limba engleză şi chiar dacă companiile străine ar fi decis să participe la concurs ele oricum nu ar fi putut propune o ofertă decentă şi încă în limba română. „De la bun început nu a fost nicio intenţie de a avea concurs şi asta este absolut clar”, a declarat Oleg Tofilat.

Sorin Stati, ex-director MoldData a afirmat că conform informaţiei de la CNA, profitul companiei Aviainvest, cea care a luat în concesiune Aeroportul Internaţional Chişinău, a crescut considerabil. Dacă în 2012 aeroportul a avut venituri de 8 milioane, în anul 2014 compania Aviainvest a avut profit de 109 milioane de lei. „Aceasta cu tot cu investiţiile care deja au fost făcute”, spune Sorin Stati.

Jurnalistul de investigaţie Ion Preaşca afirmă că din documentele la care a avut acces pe subiectul concesionării aeroportului nu este clar cine este beneficiarul final al companiei Aviainvest. „Apar doar nişte persoane interpuse numele cărora nu spune nimic”, a afirmat Ion Preaşcă.

Mai multe pentru tine:
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Horoscop marți, 9 decembrie. Racii au discuții aprinse în cuplu, iar Peștii vor să fie remarcați la locul de muncă
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Felicitarea regală a anului: Familia Princiară din Monaco strălucește în atmosfera de Crăciun
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie