Guvernul Filat majorează taxa pentru activitatea cazinourilor, după ce anul trecut deputaţii din Alianţa de guvernare au redus-o

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Vicepremierul Valeriu Lazăr, ministru al Economiei, a motivat necesitatea revenirii la o taxă mai mare pentru a majora veniturile la buget.

Cabinetul de Miniştri a avizat pozitiv un proiect de modificare a Legii privind reglementarea prin licenţiere a activităţii de întreprinzător, care prevede dublarea taxei de licenţă pentru activitatea în domeniul jocurilor de noroc, în mărime de 360 mii de lei (circa 22 mii de euro) pentru fiecare masă de joc. Actuala taxă este de 180 mii de lei, şi ea a fost introdusă în luna august 2010, în urma votului de către deputaţii Alianţei pentru Integrare Europeană.

„Carenţă tehnică" ce a lipsit
bugetul de stat de 6 milioane de lei

Vicepremierul Valeriu Lazăr, ministru al Economiei, a specificat pentru presă că anul trecut taxa respectivă a fost redusă de 2 ori, dintr-o anumită „carenţă tehnică", şi acum se revine la cuantumul precedent, în condiţiile în care "aceste activităţi nu sunt de importanţă socială, cum ar fi producerea pâinii, de exemplu". Trebuie să facem claritate în introducerea acestei norme, pe parcursul anului, ca să nu generăm litigii cu deţinătorii licenţelor de activitate din domeniu, a precizat Lazăr.

Experţii au estimat doar pentru anul trecut, la circa 6 milioane de lei (circa 361 mii de euro) pierderile Bugetului ca urmare a votului deputaţilor din AIE. Totodată ei au spus că la mijloc ar putea fi o neglijenţă, dar mai degrabă "interesul" unor oameni de afaceri din Parlament şi din afara lui, care au făcut lobby pentru ca deputaţii să voteze reducerea taxei pentru cazinouri.

La finele anului 2009, când Guvernul a elaborat un şir de modificări în legislaţie ce vizau înăsprirea fiscalităţii în domeniul jocurilor de noroc, inclusiv în activitatea cazinourilor, ministrul Finanţelor Veaceslav Negruţa susţinea pentru Imedia că în Republica Moldova „jocurile de noroc, practic, nu se taxează sau se eschivează de la prevederile fiscale, respectiv unica soluţie este licenţa. Şi atunci dublarea taxei de licenţă nu ar fi atât de împovărătoare pentru operatorii din domeniu".

O piaţă de circa
42 milioane de euro

Potrivit datelor ministerului Economiei în 2009 în Republica Moldova 8 firme posedau licenţa pentru întreţinerea cazinoului şi deţineau 9 localuri în mun. Chişinău şi unul în mun. Cahul. Ele deţineau 61 mese de joc.
Aceleaşi date arătau că în Moldova erau certificate, în total, aproape 3300 automate de joc cu câştig bănesc şi 20 de rulete electronice. În dezvoltarea acestor afaceri a fost investit capital moldovenesc, ucrainean, rusesc şi unguresc.
Automatele sunt situate în 265 locuri, 148 dintre ele sunt amplasate în mun. Chişinău şi 18 în mun. Bălţi.
Analiştii estimau piaţa jocurilor de noroc la o cifră cuprinsă între 500 şi 700 milioane de lei (circa 42 milioane de euro), iar în ultimii 3-4 ani piaţa respectivă a crescut semnificativ.

Mai multe pentru tine:
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”
Trump urmează să efectueze vizita medicală anuală „de rutină”. Medicii au spus anterior că este într-o „stare de sănătate excelentă”
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Neliniște la palat! Ce crede familia regală britanică despre apariția lui Meghan Markle la Săptămâna Modei de la Paris
Cancerul pulmonar nu mai e „boala fumătorului”. Ce arată un nou studiu și cine e cel mai expus
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”