A încurcat maşina poliţiei cu un taxi? Un tânăr din Chişinău, reţinut după ce a urcat pe bancheta din spate a echipajului de patrulare

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO igp.gov.md

Un tânăr din Chişinău a fost reţinut în seara de joi, 4 ianuarie, de către ofiţerii Inspectoratului Naţional de Patrulare (INP) după ce a urcat pe bancheta din spate a echipajului de patrulare şi a solicitat să fie condus acasă

Un echipaj de patrulare care se afla la asigurarea ordinii publice pe strada Munceşti din Capitală a observat patru tineri, care vorbeau cu voce tare şi se exprimau cu cuvinte necenzurate.

Angajaţii INP i-au rugat pe aceştia să înceteze acţiunile respective, însă o persoană a urcat pe bancheta din spate a echipajului de patrulare şi cu tupeu a solicitat să fie condus acasă. 

Astfel, inspectorii de patrulare i-au pus acestuia cătuşele şi l-au transportat la IP Botanica pentru acţiunile ilegale.  

Persoana s-a dovedit a fi un tânăr în vârstă de 30 de ani din Chişinău.

El ărbatul riscă să fie sancţionat contravenţional pentru huliganism şi tulburarea liniştii publice cu o amendă de la 300 la 600 de lei, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore.