Turcia insistă pe lângă SUA să-l extrădeze pe predicatorul islamist Fethullah Gulen, în timp ce Erdogan acuză statele din UE că susţin terorismul

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministrul turc de Externe Mevlut Cavusoglu a anunţat în cursul unei vizite în Statele Unite că a transmis o listă cu 84 de presupuşi membri ai reţelei predicatorului Fethullah Gülen şi îi vrea extrădaţi în Turcia.

Ankara cere Washingtonului să extrădeze 84 de membri ai reţelei Gulen, inclusiv pe liderului ei.

Un fost prieten şi un actual inamic al preşedintelui turc Recep Tayyip Erdogan, Fethullah Gulen este acuzat de orchestrarea unei puci împotriva puterii de la Ankara în vara lui 2016.

Autorităţile de la Ankara cataloghează reţeaua inspirată de Gulen drept o mişcare „teroristă“ şi anunţă aproape zilnic, din vara lui 2016, arestări de persoane care ar face parte din ea.

Fetullah Gulen neagă acuzaţiile care îi sunt aduse de regimul Erdogan.

Potrivit unor informaţii difuzate anterior de NBC, administraţia Trump ar analiza extrădarea lui Gulen în schimbul slăbirii presiunilor Ankarei în cazul Khashosggi, jurnalistul saudit ucis la 2 octombrie în consulatul ţării sale de la Istanbul. Arabia Saudită este o ţară aliată Statelor Unite. Însă administraţia de la Casa Albă respinge această ipoteză.

„Deschideţi o simplă anchetă şi veţi vedea cu ce fel de reţea aveţi de-a face, în timp ce o găzduiţi în ţara dumneavoastră“, a spus la Washington ministrul turc de Externe, citat de AFP.

Potrivit lui, Turcia a trimis cereri către 83 de ţări pentru extrădarea a 452 de persoane acuzate de apartenenţă la reţeaua educaţională şi spirituală inspirată de clericul islamist Fetullah Gulen.

Pe de altă parte, Erdogan a criticat miercuri statele membre UE pentru că nu dezrădăcinează grupările teroriste. El le acuză că tolerează atât Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK), declarat ilegal în Turcia, cât şi mişcarea Gulen. Ankara consideră ambele organizaţii ca fiind teroriste.

El a reacţionat astfel după ce Curtea Europeană pentru Drepturile Omului (CEDO) a cerut marţi Turciei să-l elibereze pe politicianul de opoziţie pro-kurd Selahattin Demirtas, aflat detenţie în Turcia.

Mai multe pentru tine:
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Destinul tragic al prințesei Ioana Cantacuzino și vila „23 August” din Călimănești. Castelul a ajuns o ruină istorică
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Oana Ioniță, moment de sinceritate. Cine e bărbatul căsătorit din showbiz pe care îl admiră: „Îmi plac oamenii frumoși”