Şoseaua "apartheid"-ului
0Un zid de beton va separa benzile israeliene de benzile palestiniene pe noul drum Ramallah-Bethleem. Şosea cu benzi pentru israelieni şi benzi pentru palestinieni. "Cisiordania ocupată este un
Un zid de beton va separa benzile israeliene de benzile palestiniene pe noul drum Ramallah-Bethleem.
Şosea cu benzi pentru israelieni şi benzi pentru palestinieni. "Cisiordania ocupată este un furnicar de controale militare, obstacole metalice, grilaje, şosele, unele numai pentru colonii care trăiesc în turnul lor de fildeş", scrie "El Pais". Ele poate vor fi demontate într-o zi. Israelul nu va renunţa însă la niciun centimetru din aceste pământuri. În zonă, tocmai s-au încheiat lucrările la o şosea, care va uni Ramallah de Bethleem, proprie unui regim de "apartheid", mai scrie ziarul spaniol.
Pe una din laturile şoselei circulă israelienii, pe cealaltă, despărţită de un zid de beton, merg palestinienii. Primii pot ieşi la orice sat sau oraş, ceilalţi nu. Nici chiar la Oraşul Sfânt. Numărul populaţiei palestiniene creşte puţin câte puţin în raport cu populaţia israeliană în Ierusalim.
Chiar dacă unii lideri politici sau religioşi israelieni o preconizează, expulzarea lor nu este posibilă. Dar un sfert de milion de palestinieni va rămâne în interiorul zidului de beton. Nu vor ajunge la Ierusalim. Drumul construit va servi pentru ca palestinienii să se poată deplasa de la nord la sud în Cisiordania, fără să mai fie necesar să traverseze cartierele israeliene. Iar Israelul îl va folosi pentru a separa Ierusalimul de restul teritoriului ocupat şi pentru a construi o centură în jurul Oraşului Sfânt.
Permite circulaţiaîn teritoriul ocupat
În deşertul locuit de beduini şi dominat de aşezarea israeliană Maale Adumin (35.000 locuitori), la poalele Muntelui Măslinilor, se asfaltează această şosea împărţită de un zid construit din piatră albă, material obligatoriu la toate construcţiile din Ierusalim din timpul mandatului britanic. Va avea un alt impact decât cel al zidului de beton gri care se ridică în jurul satelor şi al oraşelor palestiniene. Şoseaua va avea mai multe ieşiri pentru israelieni decât pentru palestinieni, care nu vor avea acces la Ierusalim. Va permite ca israelienii să circule în teritoriul ocupat, fără a se "ciocni" cu palestinienii.
Alte drumuri de acest tip
Există patru alte şosele de acest tip deja terminate şi şase în construcţie. Teoretic, sunt drumuri necesare pentru a lega satele izolate. Acestea vor permite palestinienilor să se mişte în zone aflate sub control israelian, a explicat Yehezkel Lein, unul dintre coordonatorii B'tselem, unul din ONG-urile israeliene care examinează periodic lucrările pe teren.