Papa Francisc, mesaj emoţionant pentru copiii victime ale abuzurilor sexuale ale clerului

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Papa Francisc FOTO AP

Papa Francisc a vorbit duminică despre abuzurile sexuale ale clerului asupra copiilor, la finalul vizitei sale în Statele Unite.

Suveranul pontif s-a întâlnit, totodată, cu cinci victime ale acestor abuzuri şi a promis că cei implicaţi în aceste crime, dar şi în acoperirea lor, vor fi pedepsiţi.

Papa şi-a încheiat vizita în SUA cu o liturghie în aer liber, în Philadelphia, la care au participat peste un milion de oameni, relatează Reuters.

„Am în inimă poveştile de suferinţă şi durere ale minorilor care au fost abuzaţi sexual faţă de preoţi”, a spus Francisc, după o discuţie privată cu cinci victime ale acestor abuzri.

„Ruşinea continuă să mă apese, că oameni care aveau responsabilitatea să aibă grijă de copii i-au violat şi le-au cauzat multă durere. Dumnezeu plânge pentru abuzurile la adresa copiilor”, a spus în faţa mulţimii de peste un milion de oameni.

Mesajul dat duminică este cel mai clar de până acum al liderului Bisericii Catolice în legătură cu numeroasele scandaluri privind membri ai clerului care au abuzat sexual copii. A fost a doua oară în pontificatul lui Francisc când acesta a întâlnit victime ale acestor acte, prima dintre ele fiind la Vatican.

„Îmi pare rău că inocenţa voastră a fost violată de cei în care aţi avut încredere. [...] Faţă de cei abuzaţi de membri ai clerului, îmi pare rău pentru dăţile când voi sau familiile voastre au vorbit despre asta, dar nu aţi fost auziţi sau crezuţi. Dumnezeu v-a auzit şi vă crede”, a mai spus Francisc.

Informaţii privind copii abuzaţi sexual de preoţi, dar şi privind episcopi care au muşamalizat aceste acte, au apărut prima oară în Statele Unite în 2002, şi, ulterior, şi în alte ţări. Scandalul a afectat puternic imaginea Bisericii Catolice în întreaga lume, erodându-i autoritatea morală şi implicând-o în procese costisitoare. 

Reacţiile celor abuzaţi după mesajul papei nu sunt unanim pozitive.

„Fiecare papă urmează un arc: prima oară nu vorbeşte despre asta, apoi vorbeşte în termeni vagi, apoi mai clari, apoi duri, dar rămân doar vorbe”, spune David Clohessy, fostă victimă a abuzurilor preoţilor care conduce o organizaţie de apărare a drepturilor acestora.

Potrivit unui raport prezentat la Vatican în 2012, este posibil ca numărul copiilor americani abuzaţi de preoţi să ajungă la 100.000. Aceste acte ar fi fost comise de până la 6.400 de preoţi între anii 1950 şi 2013.

Mai multe pentru tine:
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Desertul delicios din Ardeal de care nu te vei mai sătura. Cum se pregătește rapid și ușor faimosul lichiu cu prune
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”