FOTO Regimul de la Phenian a sărbătorit cu focuri de artificii şi dansuri ultimul test de rachetă. Rusia se opune la ONU condamnării tirului nord-coreean
0Cerul Phenianului a fost acoperit cu focuri de artificii, în timp ce mii de locuitori au dansat joi seară, pentru a sărbători istoricul test cu rachetă balistică intercontinentală, relatează AFP. La ONU, Rusia se opune sancţionării Coreei de Nord.
Mii de oficiali, militari şi locuitori au ieşit joi seară în capitala Coreei de Nord pentru a sărbători testul de rachetă de marţi, considerat de regimul stalinist de la Phenian drept cea mai mare realizare istorică a sa.
„Celebrăm cu entuziasm lansarea reuşită a rachetei balistice intercontinentale, cea mai mare realizare din istorie a republicii noastre“, se putea citi pe o banderolă desfăşurată în Piaţa Kim Il-sung.
Şeful de stat al Coreei de Nord, Kim Yong-nam, care deţine o funcţie onorifică, şi generalul Hwang Pyong-so s-au numărat printre personalităţile prezente la eveniment, informează oficiosul KCNA, citat de AFP.
FOTO AFP
Oratorii „i-au felicitat călduros pe cercetătorii din domeniul apărării naţionale pentru lovitura în faţă dată imperialiştilor americani“, precizează sursa citată.
Dacă „imperialiştii americani vor comite chiar şi cea mai mică provocare militară“ împotriva statului nord-coreean, armata sa „va arăta lumii cum teritoriul lor este transformat în cenuşă“, ar fi avertizat oficiali ai Phenianului, potrivit KCNA.
De la sosirea la putere a lui Kim Jong-un, la sfârşitul lui 2011, Coreea de Nord şi-a accelerat programele nucleare şi balistice, în ciuda interdicţiilor internaţionale.
Marţi, de Ziua Naţională a Statelor Unite, armata nord-coreeană a lansat o rachetă Hwasong-14. Este vorba de o rachetă cu o rază de acţiune de 8.000 de kilometri şi care poate atinge Alaska sau Hawaii, spun experţii.
Acest succes tehnologic apropie Phenianul de realizarea obiectivului său, şi anume de a putea ameninţa teritoriul continental american cu focul nuclear.
De altfel, dictatorul nord-coreean Kim Jong-un a declarat despre testul de marţi că este un „cadou“ pentru „bastarzii americani“.
FOTO AFP
Coreea de Nord îşi justifică programele balistice şi nucleare prin faptul că reprezintă o ţintă pentru Statele Unite, care staţionează 28.000 de militari în Coreea de Sud.
Pe de altă parte, Statele Unite au depus o rezoluţie în Consiliul de Securitate al ONU privind condamnarea ultimului test balistic al Coreei de Nord, dar Rusia s-a opus la reuniunea de joi seară adoptării acesteia.
Moscova consideră că racheta testată marţi de Coreea de Nord avea o rază medie de acţiune, nu lungă, aşa cum afirmă Phenianul şi crede Washingtonul.
Ambasadoarea Statelor Unite la ONU, Nikki Haley, a criticat decizia Rusiei de a se opune condamnării tirului. Mai mult, ea a anunţat că Washingtonul va propune în următoarele zile un set cu măsuri de înăsprire a sancţiunilor împotriva Phenianului. Dacă Rusia se va opune din nou, Statele Unite vor acţiona unilateral, a avertizat diplomatul american.
„Comunitatea internaţională poate tăia principalele surse de valută ale regimului nord-coreean. Putem reduce fluxul de petrol către armata şi programul lor de înarmare. Putem înăspri restricţiile aeriene şi maritime“, a subliniat Nikki Haley în cadrul Consiliului de Securitate.